252 kilometry wspólnej granicy, 25 lat partnerstwa: Brandenburgię łączą bliskie więzi z sąsiadującym województwem lubuskim – i tak powinno być również w przyszłości. premier dr Dietmar Woidke podkreślił to dziś w Zielonej Górze w rozmowach z marszałkiem Marcinem Jabłońskim i wojewodą Markiem Cebulą.

Na późniejszej konferencji prasowej Woidke powiedział: „Utrzymywanie przyjaznych stosunków z sąsiednią Polską jest zakotwiczone naszej landowej konstytucji. My realizujemy to w praktyce. Województwo lubuskie jest naszym najważniejszym regionem partnerskim. Mamy z nim najdłuższą granicę. Dlatego moja pierwsza podróż zagraniczna po reelekcji odbyła się właśnie tutaj. Dzisiejsze rozmowy pokazały, jak dobre i pełne zaufania są nasze relacje.

Czasy zmieniły się zasadniczo od podpisania naszej deklaracji partnerskiej na początku 2000 roku: Brandenburgia i Lubuskie są razem w Unii Europejskiej od 2004 roku. Jesteśmy równoprawnymi sąsiadami. Dziś oba regiony mają stosunkowo niskie bezrobocie i ściśle współpracują gospodarczo. Na spotkaniu rządu krajowego i przedstawicieli władz województwa w Poczdamie 12 czerwca będziemy dyskutować o nowych celach przyszłej współpracy. Podpiszemy w tym celu nową deklarację współpracy. Ale już dziś mogę powiedzieć: Lubuskie jest i pozostanie naszym najbliższym partnerem”.

Woidke rozmawiał również z marszałkiem Jabłońskim i wojewodą Cebulą o palących kwestiach, takich jak obecne kontrole graniczne w Niemczech mające na celu ograniczenie nielegalnej migracji. Kontrole czasami powodują długie korki na przejściach granicznych i obciążają stosunki sąsiedzkie, osoby dojeżdżające do pracy i gospodarkę. W zeszłym tygodniu niemiecki rząd przedłużył nakaz kontroli granic zewnętrznych o kolejne sześć miesięcy.

Woidke: „Łączy nas cel ograniczenia nielegalnej migracji, która często idzie w parze z przestępczością zorganizowaną. Zgadzamy się, że musimy mieć kontrolę nad tym, kto przybywa do naszych krajów. Jednak tak długo, jak nie jest to wystarczająco zagwarantowane na zewnętrznych granicach UE, nie można uniknąć kontroli na granicach wewnętrznych. Zgadzamy się jednak również, że współistnienie w regionie przygranicznym i ruch transgraniczny nie mogą być nadmiernie obciążone korkami i zmianami ruchu. Dlatego popieram marszałka Jabłońskiego, który zwrócił się do naszej federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser z prośbą o zorganizowanie kontroli w taki sposób, aby wpływ na lokalną koegzystencję został zminimalizowany”.

Podczas rozmów Woidke wyraził również zadowolenie z faktu, że współpraca z polskimi władzami w zakresie ochrony Odry i Nysy uległa poprawie: „Wiele nauczyliśmy się po masowym wymieraniu ryb w 2022 roku”.

Woidke wyraźnie podziękował polskim partnerom za dobrą współpracę w walce z pryszczycą: „Udało nam się ograniczyć jeden przypadek we wschodniej Brandenburgii i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na Polskę”.

Brandenburgia i Lubuskie uzgodniły ścisłą współpracę na początku 2000 roku. Wiele punktów kontaktowych w 25-letnim partnerstwie obejmuje wspólne euroregiony Viadrina i Szprewa-Nysa-Bóbr. Lubuskie jest również aktywnym członkiem Partnerstwa Odry. Parlamenty również prowadzą stały dialog.

Nowy rząd landowy przywiązuje szczególną wagę do współpracy z Polską. Umowa koalicyjna między SPD i BSW przewiduje rozszerzenie stosunków polsko-brandenburskich we wszystkich ministerstwach. Kontynuowana ma być strategia sąsiedztwa dla polsko-niemieckiego obszaru współzależności, zintensyfikowana ma być współpraca w dziedzinie gospodarki, zdrowia i badań, a także uwzględniona ma być ważna rola polsko-niemieckich miast partnerskich Frankfurt nad Odrą – Słubice i Guben – Gubin. Wzmocniona ma zostać również infrastruktura transgraniczna. Brandenburgia lobbuje również w rządzie federalnym na rzecz przyspieszenia rozbudowy infrastruktury kolejowej między Niemcami a Polską. Obejmuje to w szczególności rozbudowę wschodniej linii kolejowej Berlin-Küstrin z połączeniem do Polski, o co od dawna apeluje Woidke.

Fot: Daniel Szurka