Wystawenie komedia Moliera ‘Skąpiec’ w Brandenburgu – Fot.: picture alliance / Bernd Settnik

Kultura

Brandenburgia jest landem o bogatej kulturze z tętniącą życiem mieszanką imponującego dziedzictwa historycznego i pełnej werwy współczesnej sceny artystycznej. Dzięki swoim pałacom, parkom i ogrodom słynnna jest na całym świecie. Zespół pałacowo-parkowy Sanssouci przyciąga rocznie miliony turystów. Jednakże kultura w Brandenburgii jest znacznie bogatsza: działa tu ok. 200 muzeów, 175 publicznych bibliotek i liczne orkiestry i chóry, znajduje się tu 25.000 stanowisk archeologicznych i 40.000 zabytków architektury, nie wspominając o ośrodkach i centrach kultury, teatrach miejskich i galeriach.

Żywa scena kulturalna i muzealna

Licznych odkryć można dokonać w około 300 muzeach i archiwach. Innowacyjna i żywa sztuka prezentowana jest w muzeach, takich jak Brandenburskie Państwowe Muzeum Sztuki Współczesnej z jego dwoma siedzibami w Cottbus i we Frankfurcie Odrą oraz w innych galeriach, na wystawach, Brandenburska Orkiestra Synfoniczna z Frankfurtu nad Odrą w firmach i instytucjach publicznych. Artystów inspiruje również rozległość krajobrazów Brandenburgii. Tworzą w pracowniach w małych miejscowościach lecz także w Domu Pracy Twórczej w zamku Wiepersdorf.
Do przeżyć literackich zapraszają muzea tak znamienitych pisarzy, jak Brecht, Fontane, Hauptmann, Huchel, Kleist czy Tucholsky.

Imponująca różnorodność teatralna

Brandenburskie sceny i grupy artystyczne wystawiają imponujące przedstawienia teatralne, operowe oraz dają koncerty w całym kraju – na przykład w utrzymanym w stylu secesji Teatrze Państwowym w Cottbus. Zaangażowana wolna scena teatralna dodaje temu ciekawych akcentów. W całym landzie odbywa sie ponad 80 wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Poczdam Sanssouci, Brandenburskie Koncerty Letnie, festiwal Havelländische Musikfestspiele, Choryńskie Lato Muzyczne, festiwal Elblandfestspiele w Wittenberge czy Opera Kameralna Rheinsberg. Nadrzędna marka Kulturland Brandenburg (Brandenburgia krajem kultury) oferuje corocznie ogólnolandowe specjalne tematyczne kampanie kulturalne.