Strój ludowy z Spreewaldu

Strój ludowy z Spreewaldu – Fot.: TMB-Fotoarchiv/TV Spreewald e.V.

Land i mieszkańcy

Brandenburgia jest krajem o bogatej kulturze z tętniącą życiem mieszanką imponującego dziedzictwa historycznego i pełnej werwy współczesnej sceny artystycznej. Czy to literatura, malarstwo, muzyka czy teatr, architektura i ogrodnictwo: nazwiska takie jak Fontane i Schinkel, Bettina von Arnim i Lenné, miejsca jak Sanssouci i Branitz kształtują dzisiejszy wizerunek Brandenburgii na równi z wybitnymi festiwalami. 500 pałaców i dworów, wiele wiekowych klasztorów i kościołów oraz malownicze krajobrazy.

Każdy region ma swoje własne oblicze

Każdy region Brandenburgii ma swoją własną historię, charakterystyczne tradycje, mocne strony ekonomiczne, niepowtarzalne krajobrazy i szczególny urok. Brandenburgia jest jednym z najbardziej obfitującym w wodę, lasy i rzadkie gatunki zwierząt krajem związkowym Niemiec. Droga do centrum Brandenburgii często prowadzi szerokimi alejami: dęby, lipy, buki – a w niektórych miejscach rzędy jabłoni, ciągną się kilometrami wzdłuż dróg i ulic. Ochrona środowiska i przyrody nawet jest gwarantowana konstytucją.

Bogactwo natury to kapitał na przyszłość

W związku z bogatymi zasobami naturalnym znajdującymi się na jej terenie, Brandenburgia ponosi szczególnąnarodową i międzynarodową odpowiedzialność za utrzymanie siedlisk i ochronę cennych gatunków zwierząt i roślin. Wielu z nich wpisane jest nawet na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiadomo to od dawna, że różnorodność przyrodnicza jest wielkim kapitałem Brandenburgii, który należy chronić. Naturalne krajobrazy zapraszają do ich odkrywania oraz tworzą zapierającą dech w piersiach scenerię dla atrakcji kulturalnych. Warto je odkryć!

„Kto kocha Brandenburgię, ma więcej od życia”

O ludziach w kraju między Łabą a Odrą mówi się, że są naturalni i pragmatycznie nastawieni na rozwiązywanie problemów, świadomi celu oraz że można na nich polegać. Kto przyjeżdża tu po raz pierwszy, może początkowo zauważyć w tej nieco powściągliwej mentalności szczególny wdzięk. Kto jednak pozostanie tutaj trochę dłużej, szybko pojmie, co miał na myśli były szef rządu Brandenburgii, Matthias Platzeck, gdy mówił: „Kto kocha Brandenburgię, ma więcej od życia.”