Jesteś tu:Strona główna/Jarmark Gwiazdkowy w Poczdamie
Ładowanie Wydarzenia

Od 18 lat w pierwszy weekend grudnia odbywa się w historycznym centrum Poczdamu polski Jarmark Gwiazdkowy. Odwiedzany jest on corocznie przez kilkanaście tysięcy mieszkańców Poczdamu, Berlina, turystów zagranicznych i gości z Polski. Tym samym Jarmark Gwiazdkowy jest jednym z największych polskich wydarzeń kulturalnych w Niemczech.

Przewodnią ideą Jarmarku jest połączenie niemieckiej tradycji jarmarków adwentowych z prezentacją bogatych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. Stąd istotną część wydarzenia stanowi bogaty program kulturalny. Na scenie oraz na placu przez trzy dni wystąpi około 15 grup muzycznych, tanecznych i teatralnych z Polski i Niemiec.

Grany będzie folk,  jazz, blues, muzyka bałkańska, wystąpią chóry śpiewające kolędy i grupy taneczne. Szczególnie bogaty będzie program dla najmłodszej publiczności – w programie znajdują się występy teatrów dla dzieci, cyrkowców i klownów a w Warsztacie Mikołaja sporządzić będzie można ozdoby choinkowe.

Niepowtarzalna jest też nastrojowa atmosfera Jarmarku. Odbywa się on mianowicie na jednym z najpiękniejszych placów Poczdamu – Kutschstallhof, w otoczeniu historycznego zespołu dawnych stajni królewskich oraz na Nowym Rynku (Neuer Markt). Oba place zapełnią się  ponad 60 straganami artystów i rzemieślników z Polski sprzedających tradycyjne oraz współczesne rękodzieło – od ozdób choinkowych przez produkty z drewna, ceramikę, wyroby z wikliny, odzież po wyroby ze skóry, szkła i biżuterii. Na Jarmarku zjeść będzie można potrawy wigilijne, jak bigos, pierogi czy barszcz oraz napić się grzanego wina. W przylegającym do placu budynku dawnych stajni królewskich odbędzie się Giełda Spotkań, gdzie swoje stanowiska będą mieć przedstawiciele organizacji turystycznych z Polski oraz polsko-niemieckie inicjatywy.

Patronat honorowy sprawują premier Brandenburgii i ambasador Polski w Niemczech.

Kiedy: piątek 2. grudnia w godz. 16-20, sobota 3. grudnia w godz. 11-20, niedziela 4. grudnia w godz. 11-19.

Möchten Sie den Artikel teilen?

Przejdź do góry