Od 16 lat w pierwszy weekend grudnia odbywa się w historycznym centrum Poczdamu polski Jarmark Gwiazdkowy. Odwiedzany jest on corocznie przez kilkanaście tysięcy mieszkańców Poczdamu, Berlina, turystów zagranicznych i gości z Polski. Tym samym Jarmark Gwiazdkowy jest jednym z największych polskich wydarzeń kulturalnych w Niemczech.

Przewodnią ideą Jarmarku jest połączenie niemieckiej tradycji jarmarków adwentowych z prezentacją bogatych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. Stąd istotną część wydarzenia stanowi bogaty program kulturalny. Na scenie oraz na placu przez trzy dni wystąpi 15 grup muzycznych, tanecznych i teatralnych z Polski i Niemiec. Gwiazdami tegorocznego Jarmarku będą grupy BUM BUM ORKESTAR, Radykalna Wioska oraz Buraky.

Poza tym grany będzie folk,  jazz, blues, muzyka bałkańska, wystąpią chóry śpiewające kolędy i grupy taneczne. Szczególnie bogaty będzie program dla najmłodszej publiczności – w programie znajdują się występy teatrów dla dzieci, cyrkowców i klownów a w Warsztacie Mikołaja sporządzić będzie można ozdoby choinkowe.

Niepowtarzalna jest też nastrojowa atmosfera Jarmarku. Odbywa się on mianowicie na jednym z najpiękniejszych placów Poczdamu – Kutschstallhof, w otoczeniu historycznego zespołu dawnych stajni królewskich oraz na Nowym Rynku (Neuer Markt). Bajkową dekorację przygotuje tradycyjnie teatr uliczny Klinika Lalek. Oba place zapełnią się  ponad 60 straganami artystów i rzemieślników z Polski sprzedających tradycyjne oraz współczesne rękodzieło – od ozdób choinkowych przez produkty z drewna, ceramikę, wyroby z wikliny, odzież po wyroby ze skóry, szkła i biżuterii. Na Jarmarku zjeść będzie można potrawy wigilijne, jak bigos, pierogi czy barszcz oraz napić się grzanego wina. W przylegającym do placu budynku dawnych stajni królewskich swoje stanowiska będą mieć przedstawiciele organizacji turystycznych z Polski oraz polsko-niemieckie inicjatywy.

Patronat honorowy sprawują premier Brandenburgii i ambasador Polski w Niemczech.

Kiedy: piątek 29. listopada w godz. 16-20, sobota 30. listopada w godz. 11-20, niedziela 1. grudnia w godz. 11-19.

Gdzie: Neuer Markt, 14467 Potsdam. Plac położony jest kilka minut drogi piechotą lub komunikacją miejską od dworca głównego w Poczdamie. Szybki dojazd z Berlina możliwy jest kolejką S-Bahn lub pociągami regionalnymi.

Wstęp: 3 euro, dzieci do 140 centymetrów wolny