Havelland – region naprawdę warty zobaczenia

Okręg Havelland graniczy bezpośrednio z Berlinem i Poczdamem. Krajobraz tego obszaru zdominowany jest wodami rzeki Haweli i przylegającymi do niej jeziorami. To właśnie nad Hawelą założone zostały najważniejsze miasta regionu, m.in Brandenburg i Werder nad Hawelą. Charakterystyczne dla tej rzeki są duże łańcuchy jezior, liczne pętle rzek i wyspy. Jest to obszar idealny dla entuzjastow sportów wodnych. Panują tu wspaniałe warunki dla wędkarzy, żeglarzy, kajakarzy a w porze zimowej również dla łyżwiarzy. Małe romantyczne miejscowości i płaski nizinny krajobraz kształtują niepowtarzalny charakter tego powiatu nad rzeką Hawelą.

Fläming – kraina zamków i raj relaksowa

Region turystyczny Fläming znajdujacy się w trójkącie miast Berlin, Magdeburg oraz Wittenberga (miasto Marcina Lutra) zawdziecza swoją nazwę osadnikom flamandzkim, ktorzy zostali tu sprowadzeni w XII w. przez margrabię Albrechta w celu zaludnienia i zagospodarowania kraju. Do największych atrakcji regionu należą m.in. znajdujące sie tutaj termy w Belzig, Luckenwalde i Ludwigsfelde, 200-kilometrowa trasa dla rowerzystów i rolkarzy “Flaeming-Skate”, i miasta: Belzig, Teltow, Ziesar i Jüterbog. Liczne zamki i pałace są świadectwami z okresu średniowiecza. Również w tym czasie zbudowany został były klasztor cystersów w Zinnie. W muzeum klasztornym można uzyskać informacje o historii zakonu cystersów a brat zakonny osobiście zaprasza do zwiedzania.

Uckermark – Marchia Wkrzaska

Region Uckermark leży w północno-wschodniej części Brandenburgii. Graniczy bezpośrednio z Meklemburgią i Polską i jest oddalony tylko 80 km od Berlina. Krajobraz tego rzadko zasiedlonego powiatu wiejskiego jest ukształtowany przez duże chronione obszary Parku Narodowego Dolna Dolina Odry (Unteres Odertal), rezerwatu biosfery Schorfheide-Chorin i Parku Narodowego Jeziora Wkrzaskie (Uckermärkische Seen). Warto poznać bliżej miasta Schwedt i Templin, oraz znajdujące się tam uzdrowiska. Odwiedzający mają możliwość poznania rejonu poruszając się niezwykłymi pojazdami jak drezyna czy rower wodny, ale rownież klasycznymi kajakami i rowerami.

Odra-Szprewa – Wczasować się nad jeziorem

Powiat Odra-Szprewa to urozmaicony teren usytuowany pomiędzy Berlinem i Frankfurtem nad Odrą oraz Szprewaldem i rozlewiskami Odry. Region ten, z ponad 200 jeziorami i licznymi małymi rzekami, oferuje największą użyteczną powierzchnie wodną w obrębie terenu całych Niemiec. Pomiędzy spokojnymi wsiami z zachowanymi dworkami szlacheckimi i zabytkowymi kościołami rozciągają się prawie nienaruszone przez cywilizacje krajobrazy. Chronione gatunki zwierząt jak wydry, rzadkie ptaki i rośliny np. orchidee znalazły tu swoją przestrzeń życiową.

Dahme-Seengebiet – Wodny raj przed bramą Berlina

Dokładnie na obrzeżach Berlina zaczyna się tradycyjny obszar wypoczynkowy. Można tutaj zwiedzać takie miasta jak Königs Wusterhausen, Bestensee, Zeuthen, Teupitz, Märkisch Buchholz, Groß Köris i Prieros. Ponad 70 jezior połączonych ze sobą siecią rzek, strumyków i kanałów kształtują charakter tego obszaru. Amatorzy sportów wodnych, rowerzyści, ‚campingowcy’ i miłośnicy natury oraz sztuki cenią sobie bardzo ten region z powodu jego położenia w bezpośrednim sąsiedztwie Berlina. Tutaj można poznać prawdziwy charakter Brandenburgii. Rozciągające się lasy, jeziora, idylliczne aleje i spokojne wsie zapraszają do odkrywacia i odpoczynku w tym regionie.

Märkisch-Oderland – Różnorodność z kontrastami

Kraina położona miedzy Berlinem i rzeką Odrą zaskakuje swoją różnorodnością i kontrastami, swoją pełną burzliwych przemian historią jak i swoją wyjątkowością. Wiatraki, wsie kolonistów, bunkry w okolicach Seelow oraz zabytkowy spichlerz to jedynie tylko namiastka atrakcji turystycznych tego regionu. Do miejsc wartych zwiedzania należą m.in. miasto uzdrowiskowe Buckow, Strausberg i jego okolice, Rüdersdorf. Na wielbicieli koni czeka miła niespodzianka, gdyż w Dahlwitz-Hoppegarten odbywają się wyścigi konne. Znajdujące się tutaj muzea posiadają bogate zbiory eksponatów w postaci narzędzi i urządzeń rzemieślniczych, rybackich oraz rolniczych. Pałace i parki w Wulkow, Neuhardenberg, Reichenow, Gusow, Altranft oraz w Bad Freienwalde przypominają o dawnej świetności pruskich rodzin szlacheckich. Kraina ta posiada liczne mosty łączące oba brzegi Odry.

Prignitz – Raj dla ptaków

Na północnym-zachodzie Brandenburgii, w połowie drogi między Hamburgiem i Berlinem, rozciąga sie z całym swoim urokiem region Prignitz. Można tu odwiedzić liczne uzdrowiska w Bad Wilsnack i Elbtalauen. Warte zobaczenia są również miasta Perleberg i Wittstock. Prignitz jest najdłużej, a zarazem obecnie najrzadziej zasiedlonym regionem w Brandenburgii. Symbolem Prignitz są bociany, które dały wiosce Rühstädt jej druga nazwę: ‚Bociani Raj’.

Szprewald – wodne labirynty

Krajobraz Szprewaldu jest ewenementem na skalę europejską. Teren pokryty gęstą siecią ponad 970 kilometrów cieków wodnych jak i licznymi jeziorami przyciąga każdego roku niezliczoną liczbę gości. Region oferuje idealne miejsca do spływów kajakowych, jazdy na rowerze, odpoczynku w czasie dłuższego urlopu czy krótkiego wypadu na weekend. Pływanie kajakami po tym wodnym labiryncie sprawia prawdziwą radość dla osób lubiących odkrywanie przyrody. Na trasie spływu napotyka się liczne małe wysepki, tworzące niezapomniane widoki. W ponad 200-letnich chatach ciągle żywe są dawne obyczaje i sztuka rzemieślnicza minionych stuleci.

Barnimer Land – sztuka, technika i natura

Tylko 50 kilometrów na północny wschód od Berlina rozciąga sie niezwykle malownicza kraina – Barnim. Charakterystyczne dla tego regionu jest zbudowany w XVIII wieku kanał Finow usytuowany w krajobrazie pokrytym łagodnymi pagórkami. Teren bogaty w lasy i liczne jeziora znajdujące się w Parku Krajobrazowym Schorfheide, oraz rozległe rozlewiska Odry i staje się celem niezliczonych wycieczek krajoznawczych i odkrywczych. Na miejscu można poznać wiele ciekawostek jak np. podnośnia statków w Niederfinow, klasztor Chorin, wrzosowiska Werbellinsee i wiele wiele więcej.

Ruppinner Land – kraina wody i kultury

Gdzie błękitne niebo styka się na horyzoncie z zielonymi lasami, gdzie rozciągają się żółte, kwieciste pola, gdzie znaleźć można czyste jeziora i piękne rzeki – tam rozciąga się Rupinner Land. Region ten wynagradza każdego odwiedzajacego spokojnym pobytem wśród pięknej przyrody. W czasie pobytu w naszym regionie nie można przeoczyć wspaniałego zamku Rheinsberg, jak i pałacu w mieście Oranienburg. Ponadto do odwiedzin zapraszaja kolejne miasta – Gransee, Fürstenberg i Himmelpfort. Dużą atrakcją tutejszych terenów są liczne akweny wodne (170 jezior wraz z łączącymi je kanałami i rzekami). Takie warunki zapraszają na krajoznawcze wycieczki kajakowe, jachtowe lub na łodziach mieszkalnych nie wymagajacych specjalnych patentow żeglarskich. Nienaruszony krajobraz Rupinner Landu oferuje wiele możliwości wypoczynku i przeżywania nowych przygód: np. jazdy rowerem na nowej trasie rowerowej Berlin-Kopenhaga, czy wycieczkę drezyną na odcinku pomiedzy miastem wodnym Fürstenberg/Havel i Templin lub spacery przez łąki i mokradła Rhinluch.

Elbe-Elster-Land – Region nadzwyczaj urokliwy

Region Elbe-Elster, to jeszcze mało znany, ale nadzwyczaj urokliwy obszar. Stanowi on południowo-zachodni kraniec Brandenburgii, a usytuowany jest pomiędzy środkowym biegiem Elby i Lausitzer Höhen. Bogaty w lasy liściaste i sosnowe, wrzosowiska i parki naturalne kusi swoim urokiem wielbicieli natury. Do zwiedzania zapraszają takie miasta jak: Elsterwerda, Bad Liebenwerda, Finsterwalde, Plessa, Doberlug Kirchhain, Mühlberg i Schlieben oraz otwarta dla zwiedzających kopalnia F60.

Dolne Łużyce – Region wakacyjny w fazie rozwoju

Łagodny pagórkowaty krajobraz Dolnych Łużyc, z dużą ilością zbiorników wodnych oraz wrzosowisk, posiada swój unikatowy urok i należy do najbardziej nasłonecznionych regionów Niemiec. Jedne z atrakcji regionu to tzw. Koło Łużyckie, hala narciarska w Senftenberg, ogród różany w Forst oraz miasta Guben, Spremberg oraz Lauchhammer. Rozległe obszary leśne w Calauer Schweiz lub Muskauer Faltenbogen zapraszaja spacerowiczów i rowerzystów na łono natury. Sieć dróg rowerowych i spacerowych wynosi ponad 100 kilometrow.