W dniach od 17. do 19. listopada 2022 już po raz osiemnasty odbył się w Domu Kultury SMOK w Słubicach oraz w Kleist Forum w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą Festiwal transVOCALE. Podczas tego niezwykłego festiwalu pojawią się tu liczni muzycy z Polski, Niemiec i reszty świata reprezentujący scenę muzyki świata oraz scenę piosenki autorskiej.

W tym roku miało miejsc 19 koncertów. Do najważniejszych zaliczyć można między innymi występy Barbary Thalheim, Ralpha Kamińskiego, Carrousel czy szczecińskiej Dikandy. Jak piszą sami organizatorzy podsumowując tegoroczny festiwal: „18. edycja festiwalu transVOCALE przeszła do historii! Dziękujemy za trzy wspaniałe, wyprzedane dni festiwalowe ze świetnym line-upem, porywającymi koncertami i fantastyczną atmosferą. Już teraz zanotujcie sobie kolejną datę: Od 16 do 18 listopada 2023 roku 19. edycja transVOCALE po raz kolejny zamieni nasze Dwumiasto Słubice i Frankfurt nad Odrą w tygiel kultur.“

Idea festiwalu transVOCALE nawiązuje do pomysłu autora piosenek i malarza Matthiasa Görnandta. Görnandt, w duecie z Berndem Rönnefahrtem, występował we Frankfurcie nad Odrą w latach 80. na odbywających się tu co roku Dniach Piosenki NRD. W nawiązaniu do tego wydarzenia, w latach 90. próbowano wznowić festiwal, co jednak zupełnie się nie powiodło. Matthias Görnandt zaryzykował w 2004 r. po raz drugi z festiwalem transVOCALE, co tym razem odniosło sukces – w dużej mierze dzięki pomysłowi, by w mieście przygranicznym postawić na nogi wydarzenie polsko-niemieckie.

W międzyczasie festiwal transVOCALE ma za sobą już osiemnaście udanych lat i przeciętnie cztery tysiące odbiorców rocznie. W tym czasie na festiwalu gościło ponad dwieście zespołów i artystów z ponad trzydziestu krajów i pięciu kontynentów. Wśród nich Gisela May, Katja Ebstein, Dorota Ślęzak, Konstantin Wecker, Etta Scollo, Reinald Grebe, Urszula Dudziak, Gisbert zu Knyphausen i Anna Depenbusch.

Od 2007 roku festiwal organizowany jest wspólnie przez stowarzyszenie transVOCALE e.V., Kleist Forum i Słubicki Miejski Ośrodek Kultury SMOK.