„Partnerstwo-Odra” jest nieformalną, międzyregionalną siecią, w której pod hasłem „Granice dzielą – Odra łączy”, w oparciu o projekty współpracują województwa WielkopolskieZachodniopomorskieDolnośląskie i Lubuskie oraz niemieckie kraje związkowe BerlinBrandenburgiaMeklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia.

Sieć wydaje 2-3 razy w roku biuletyn informacyjny poświęcony tematom dotyczącym pogranicza polsko-niemieckiego. Pod tym linkiem zapoznać się można z bieżącym wydaniem.

Zapowiedz numeru od redakcji:

„Drodzy Czytelnicy,
nadeszło lato, a wraz z nim nowy numer naszego biuletynu. Od ostatniego wydania zmieniła się nie tylko pora roku, ale także rząd kraju związkowego Berlina: Po powtórzonych wyborach do Izby Deputowanych w lutym 2023 r. rządy w stolicy Niemiec przejęła koalicja CDU i SPD. Podsumowaliśmy dla Państwa, w jakim stopniu ten rząd jest również zaangażowany w partnerstwo z sąsiadującą Polską i jakie konkretne ustalenia dotyczące polsko-niemieckiego partnerstwa zawiera zawarta umowa koalicyjna.

Rozmawialiśmy z Dietmarem Nietanem o aktualnych kwestiach, które szczególnie kształtują relacje między Warszawą a Berlinem oraz o tym, jak można przezwyciężyć wszelkie nieporozumienia. Dietmar Nietan jest od marca 2022 roku koordynatorem rządu federalnego ds. współpracy z Polską. W wywiadzie opowiada również o tym, skąd bierze się jego osobista pasja do stosunków polsko-niemieckich i dlaczego inicjatywy takie jak Partnerstwo Odry mają dla niego kluczowe znaczenie dla spójności w Europie.

Jak zawsze, również w tym biuletynie znajdą Państwo więcej wiadomości z różnych regionów i projektów Partnerstwa Odry, a na koniec przedstawimy Państwu osiem wartych uwagi jednodniowych wycieczek po polsko-niemieckim obszarze wzdłuż Odry, które polecamy szczególnie teraz latem.

Dalsze tematy w tym numerze biuletynu:

-Quo vadis, Odro? Polsko-niemiecka droga wodna w rok po katastrofie ekologicznej

-Projekt edukacyjny „Nauczanie języka sąsiada – niemiecki zbliża” dobiega końca

-Polsko-niemiecki podręcznik do historii w szkołach średnich Meklemburgii-Pomorza Przedniego

-Turystyka w regionie Odry – Koordynatorzy Partnerstwa Odra wspierają wzmożenie wspólnych działań na rzecz turystyki rowerowej

-Postępy w planowaniu zintegrowanym: projekty MORO na ostatniej prostej

-Mobilność bez granic: Podsumowanie projektu RailBLu

-„Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość” – nowe wystawy w polskich i niemieckich muzeach prezentujące historię Pomorza

-Jens Homann objął stanowisko szefa referatu „Handel zagraniczny, europejska polityka gospodarcza i współpraca na rzecz rozwoju”.