Premier Brandenburgii Dietmar Woidke przyjął dziś marszałka partnerskiego województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza na rozmowy w Kancelarii Stanu w Poczdamie. Woidke i Geblewicz uzgodnili kontynuację wspólnego dialogu Brandenburgii i województwa zachodniopomorskiego w ważnych kwestiach.

W tym kontekście premier Brandenburgii odniósł się do śmiertelności ryb w Odrze. Woidke zaapelował: “Potrzebujemy wspólnego planu dla naszego wspólnego regionu przygranicznego i naszej wspólnej rzeki”. Woidke weźmie udział w konferencji na temat Odry w powiecie Märkisch-Oderland w Seelow w piątek (26 maja), aby omówić dalsze środki z przedstawicielami polityki i ekologów, aby zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej, takiej jak ta z zeszłego roku.

Tematem były również polsko-niemieckie połączenia kolejowe. Transgraniczna linia kolejowa Angermünde – Szczecin jest obecnie modernizowana przez DB Netz AG do dwóch torów przystosowanych do prędkości 160 km/h i zelektryfikowana. Oddanie do użytku tego odcinka planowane jest już w 2025 roku. Po stronie polskiej linia kolejowa zostanie ukończona do 2026 roku. Skróci to czas podróży między Berlinem a Szczecinem dla ruchu pasażerskiego do około 90 minut. W przyszłości pociągi będą kursować co godzinę – zarówno jako pociągi przelotowe, jak i przesiadkowe. Woidke: “Rozbudowa linii kolejowej Berlin-Szczecin będzie miała wpływ na cały region.