Do tegorocznej rywalizacji w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską autorzy / autorki z polskich i niemieckich redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych zgłosili 171 materiałów. Organizatorzy ogłoszą maksymalnie 30 nominowanych do ścisłego finału do końca marca 2024 roku.

W tegorocznej edycji konkursu przyjmowane były prace, które powstały i ukazały się w 2023 roku. Organizatorzy otrzymali 74 prace z Polski i 97 z Niemiec. Polsko-niemieckie jury przyzna nagrody w łącznej wysokości 25 000 euro. Laureaci i laureatki konkursu zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali w ramach XVII Polsko-Niemieckich Dni Mediów w dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Greifswaldzie.

Fundatorzy Nagrody – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie oraz kraje związkowe Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia – podkreślają, że tematy zgłoszonych prac dotyczą zarówno wspólnej polsko-niemieckiej historii, jak i aktualnych wyzwań stojących przed partnerstwem polsko-niemieckim w Europie, w tym np. zmiany klimatycznej, migracji i wzrostu popularności radykalnych partii politycznych.

Ze 171 nadesłanych zgłoszeń 81 stanowiły prace prasowe (41 polskich i 40 niemieckich), 22 to prace radiowe (8 polskich i 14 niemieckich), 31 telewizyjne (7 polskich i 24 niemieckie), 18 to prace w kategorii Nowe formy dziennikarskie (10 polskich i 8 niemieckich), w kategorii Dziennikarstwo lokalne na pograniczu zgłoszono 19 prac (8 polskich i 11 niemieckich).