Od zaraz składać można podania o przyjęcie na wykształcenie zawodowe i studia rozpoczynające się latem 2023 roku. Nowość: preferencje dotyczące lokalizacji będą uwzględniane już w procesie składania wniosków.

Königs Wusterhausen – Kliknięcie za kliknięciem w kierunku rozpoczęcia kariery w administracji finansowej Brandenburgii: Osoby, które chciałyby latem przyszłego roku rozpocząć dwuletnie wykształcenie zawodowe w zarządzaniu finansami lub trzyletnie studia na kierunku dyplomowanego zarządcy finansami, mogą już drogą elektroniczną składać swoje dokumenty aplikacyjne. Części teoretyczne obu programów będą odbywać się na terenie kampusu administracji finansowej w Königs Wusterhausen.

Z kolei części praktyczne można ukończyć w jednym z 13 urzędów skarbowych na obszarze całego kraju związkowego. W przyszłym roku wszystkie brandenburskie urzędy skarbowe od Angermünde do Cottbus i od Kyritz do Frankfurtu nad Odrą będą oferować praktyczną część kształcenia zawodowego i studiów. Nowością w tym roku jest to, że osoby aplikujące mogą składać wniosek o przydzielenie do konkretnego lub do kilku urzędów skarbowych. Wcześniej można było składać wniosek jedynie na cały kraj związkowy z wymienieniem trzech preferowanych urzędów skarbowych.

Ponownie poszukiwani są również polskojęzyczni kandydaci, gdyż np. urzędy skarbowe w Cottbus i Oranienburgu odpowiedzialne są za opodatkowanie polskich firm działających w Niemczech i ich polskich pracowników. Kandydaci polskojęzyczni muszą posiadać dobrą znajomość języka niemieckiego i spełniać te same wymagania zawodowe, jak kandydaci z Niemiec, aby móc skutecznie aplikować.

Zainteresowani obydwoma kierunkami mogą składać podania do 31 grudnia 2022 roku za pośrednictwem strony internetowej www.bewerbung.steuer-deine-zukunft.de. Informacje na temat kształcenia zawodowego i studiów, a także życia na kampusie i procedury aplikacyjnej można znaleźć tutaj: steuer-deine-zukunft.de 

W Wyższej Szkole Finansów i Państwowej Szkole Finansów konsultacji telefonicznynych udzielają Andreas Lange i Michaela Franzke. Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące procedury aplikacyjnej, testu kwalifikacyjnego lub rozmowy kwalifikacyjnej, a także ogólnych informacji o wykształceniu zawodowym i studiach chętnie udzielimy telefonicznie pod numerem (03375) 672-672 lub mailowo pod adresem Ausbildung@fhf.brandenburg.de.

Kontekst

W Wyższej Szkole Finansów oraz w Państwowej Szkole Finansów przyszli urzędnicy skarbowi wyższego i średniego szczebla administracji podatkowej Kraju Związkowego Brandenburgia otrzymują wykształcenie teoretyczne. Obie instytucje znajdują się w Königs Wusterhausen. Szkolenie praktyczne oferowane jest w urzędzie skarbowym w pobliżu miejsca zamieszkania. Obecnie 928 studentów kształci się w Wyższej Szkole Finansów na trzyletnich studiach, a 629 uczniów z krajów związkowych Brandenburgii, Berlina, Saksonii-Anhalt oraz z Federalnego Centralnego Urzędu Skarbowego kształci się w Państwowej Szkole Finansów na kursie dwuletnim (dane na 1 września 2022 r.).

Więcej informacji na stronie: www.fhf.brandenburg.de