Od zaraz składać można podania o przyjęcie na praktyki i studia rozpoczynające się latem 2023 roku. Nowość: preferencje dotyczące lokalizacji będą uwzględniane już w procesie składania wniosków.

Königs Wusterhausen – Krok po kroku w kierunku rozpoczęcia kariery w administracji finansowej Brandenburgii: Osoby, które chciałyby latem przyszłego roku rozpocząć dwuletnie kształcenie na kierunku zarządzanie finansami lub trzyletnie studia na kierunku dyplomowanego zarządcy finansami, mogą już składać swoje dokumenty aplikacyjne online. Części teoretyczne obu kierunków odbędą się na terenie kampusu administracji finansowej w Königs Wusterhausen.

Z kolei części praktyczne można ukończyć w jednym z 13 urzędów skarbowych w całym kraju związkowym. W przyszłym roku wszystkie brandenburskie urzędy skarbowe od Angermünde do Cottbus i od Kyritz do Frankfurtu nad Odrą zaoferują miejsca na praktyczną część kształcenia zawodowego i studiów. Nowością w tym roku jest to, że wnioskodawcy mogą składać wnioski konkretnie do jednego lub kilku urzędów skarbowych. Wcześniej można było składać wniosek jedynie na cały kraj związkowy przy podaniu trzech pożądanych urzędów skarbowych.

Ponownie poszukiwani są polskojęzyczni kandydaci, gdyż np. urzędy skarbowe w Cottbus i Oranienburgu zajmują się opodatkowaniem polskich firm działających w Niemczech i ich polskich pracowników. Kandydaci polskojęzyczni muszą posiadać dobrą znajomość języka niemieckiego i spełniać te same wymagania zawodowe, jak kandydaci z Niemiec, aby móc skutecznie aplikować.

Zainteresowani na oba kierunki mogą skłądać podania do 31 grudnia 2022 roku za pośrednictwem strony internetowej www.bewerbung.steuer-deine-zukunft.de. Informacje na temat kształcenia zawodowego i studiów, a także życia na kampusie i procedury aplikacyjnej można znaleźć tutaj steuer-deine-zukunft.de.

W Wyższej Szkole Finansów i Państwowej Szkole Finansów odpowiedzi na pytania zadane drogą telefoniczną udzielą Andreas Lange i Michaela Franzke. Na wszystkie pytania dotyczące procedury aplikacyjnej, testu umiejętności lub rozmowy kwalifikacyjnej, a także ogólnych informacji o szkoleniach i studiach chętnie odpowiemy telefonicznie pod numerem (03375) 672-672 lub mailowo pod adresem Ausbildung@fhf.brandenburg.de.

Kontekst

W Wyższej Szkole Finansów oraz w Państwowej Szkole Finansów wykształcenie teoretyczne otrzymują przyszli urzędnicy skarbowi wyższej i średniej administracji podatkowej kraju związkowego Brandenburgii. Obie instytucje znajdują się w Königs Wusterhausen. Szkolenie praktyczne oferowane jest w urzędzie skarbowym w pobliżu miejsca zamieszkania. Obecnie 928 studentów kształci się w Wyższej Szkole Finansów na studiach trzyletnich, a 629 uczniów z krajów związkowych Brandenburgii, Berlina, Saksonii-Anhalt i Federalnego Centralnego Urzędu Skarbowego kształci się w Państwowej Szkole Finansów na kursie dwuletnim (od 1 września 2022 r.).

Więcej informacji na stronie: www.fhf.brandenburg.de