Bilans 2022: 4,78 mln gości zarezerwowało 13,5 mln noclegów

Urząd Statystyczny Berlin-Brandenburgia opublikował statystyki turystyczne na rok 2022. Zgodnie z danymi w ubiegłym roku do Brandenburgii przyjechało około 4,78 mln gości, o 50,9 procent więcej niż w 2021 roku. Goście zarezerwowali około 13,5 mln noclegów, o jedną trzecią więcej niż w 2021. “Oznacza to, że prawie wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii z 2019 roku, kiedy to odnotowano prawie 14 mln noclegów” – wyjaśnił sekretarz stanu ds. gospodarczych Hendrik Fischer na konferencji prasowej w Urzędzie Kanclerskim. “Dane wskazują na zaskakująco szybkie ożywienie branży. Popyt jest znaczny, potrzeba nadrobienia wyjazdów turystycznych wśród naszych gości była ogromna” powiedział Fischer. Poszczególne segmenty nie wykazały jednak jednolitego rozwoju.

Z około 1,47 mln noclegów branża kempingowa przekroczyła nawet wyniki z rekordowego roku 2019. Ze względu na boom na kampery podczas pandemii, w turystyce kempingowej nastąpiło wydłużenie sezonu. Ponadto powstały nowe kempingi, a także nowe oferty na istniejących obiektach, w tym domy mobilne i namioty glampingowe.

Segment ośrodków wypoczynkowych, domów i mieszkań wakacyjnych również utrzymuje się w dobrej kondycji. “Spadki widoczne podczas pandemii były w całości spowodowane zakazami dotyczącymi tymczasowego zakwaterowania. Ogólnie rzecz biorąc, popyt na tego typu wakacje był wysoki w latach pandemii i był również wyższy w 2022 roku niż w rekordowym 2019 roku” – wyjaśnił Fischer.

Z kolei podróże służbowe znacznie spadły. “Z pewnością również ten sektor stoi w dłuższej perspektywie przed największymi wyzwaniami związanymi z nowymi, jeszcze bardziej zdigitalizowanymi środowiskami pracy. Mimo to Brandenburgia ze swoją strukturą oferty jest dotknięta mniej niż duże ośrodki miejskie” – powiedział Fischer.

Cieszy fakt, że do Brandenburgii znów przyjeżdża więcej międzynarodowych turystów, kontynuował sekretarz stanu. Wzrost o 119,9 procent w przyjazdach gości i 86,8 procent w noclegach jest wyraźnym sygnałem.

Fotografia: TMB-Fotoarchiv Steffen Lehmann