Premier Dietmar Woidke z zadowoleniem przyjął dzisiejsze (06.04.2022) powołanie przez Bundesrat i polski Senat Grupy Przyjaźni Polsko-Niemieckiej. Woidke powiedział na pierwszym spotkaniu w Dreźnie: „Bardzo się cieszę, że powstała grupa przyjaźni. Pogłębi to bliskie więzy między naszymi krajami i jeszcze bardziej zacieśni współpracę. Cieszę się, że jestem częścią tej grupy i nie mogę się doczekać wspólnej pracy”.

Woidke pochwalił „niezwykłą solidarność” Polski w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. W ciągu ostatnich kilku tygodni Polska przyjęła około 2,5 miliona kobiet, mężczyzn, młodzieży i dzieci. Woidke: „Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Niemcy i Brandenburgia również robią swoje. Obecnie w Brandenburgii jest około 19 000 zarejestrowanych uchodźców, którzy otrzymują tu schronienie i znajdują się pod naszą opieką. Jestem nieskończenie wdzięczny za nieograniczoną chęć pomocy ze strony ludzi”.

W październiku 2020 roku pełniąc funkcję przewodniczącego Bundesratu, Woidke zaproponował stronie polskiej powołanie Niemiecko-Polskiej Grupy Przyjaźni. W lutym 2021 roku Bundesrat podjął decyzję o jej powołaniu. Brandenburgię reprezentuje premier Woidke