W Grünheide (Mark) w Brandenburgii rozpoczęto produkcję samochodów elektrycznych amerykańskiego koncernu samochodowego Tesla. Szef Tesli Elon Musk przekazał dziś klientom pierwsze 30 samochodów modelu „Y”. Podczas otwarcia premier Dietmar Woidke w swoim przemówieniu podziękował Elonowi Muskowi: „To, że zdecydowałeś się na Brandenburgię, jest dobre dla Tesli i dobre dla regionu Berlin-Brandenburgia”. Kanclerz federalny Olaf Scholz, federalny minister gospodarki Robert Habeck, brandenburski minister gospodarki Jörg Steinbach i minister środowiska Axel Vogel również uczestniczyli w wydarzeniu w hali produkcyjnej.

Woidke powiedział: „Tesla jest znakomitym przykładem nowej dynamiki gospodarczej Brandenburgii. Pierwsza europejska gigafabryka wszędzie przyciąga uwagę. Dzięki temu nasz kraj staje się jeszcze bardziej znany jako lokalizacja high-tech. Planowane lub już realizowane są dalsze inwestycje w produkcję baterii lub litu. Wspólnie pracujemy nad e-mobilnością, zrównoważonym wzrostem gospodarczym i neutralnością klimatyczną. Podstawą tego są energie odnawialne. Musimy i będziemy je znacznie szybciej rozwijać – także po to, by uniezależnić się od importu gazu i ropy.“

Budowa jedynej jak dotąd europejskiej fabryki samochodów Tesli rozpoczęła się wiosną 2020 roku na 300-hektarowym terenie w Grünheide (Mark) na południowy wschód od Berlina. Powstanie również fabryka do produkcji ogniw akumulatorowych. Według Tesli, pierwszy etap rozbudowy przewiduje zdolność produkcyjną do 500 000 pojazdów (modelu Y). Lokalizacja jest łatwo dostępna (ruch drogowy, kolejowy i lotniczy) oraz na przecięciu transeuropejskich osi komunikacyjnych pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią.