25 czerwca otworzono uroczyście po kilkuletniej przebudowie Most Europejski Neurüdnitz-Siekierki w dolinie Odry. Nieczynny od dziesięcioleci dawny most kolejowy nad Odrą stał się tym samym nową polsko-niemiecką przeprawą dla pieszych i rowerzystów oraz ważnym projektem turystycznym.

Podczas uroczystości otwarcia premier Brandenburgii Dietmar Woidke powiedział między innymi: „To cud normalności, że my, Niemcy, możemy się dziś tu spotkać z przyjaciółmi z Polski. To zobowiązanie do ciągłej pracy, aby nasze relacje i przyjaźń mogły się rozwijać. Trzeba wybudować jeszcze wiele mostów, nie tylko tych na rzece, ale przede wszystkim tych między ludźmi“

Woidke przeciął wstęgę wspólnie z marszałkiem partnerskiego województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem.

Brandenburska minister ds. Europy Katrin Lange powiedziała: “To zawsze przyjemność doprowadzić dobry projekt do pomyślnego zakończenia wspólnie z naszymi polskimi partnerami. I tak właśnie jest w tym przypadku. Tym bardziej, że projekt ten znajduje się w malownieczym krajobrazie doliny Odry. W tych czasach wojny i kryzysu ukończenie mostu jest również sygnałem nadziei: przyszłość Europy leży w pokojowej współpracy. To świetnie, że Polska i Niemcy wyznaczają standardy w tym zakresie. Dobry dzień dla mieszkańców po obu stronach Odry”.

Przebudowa mostu była jednym z najważniejszych projektów w obszarze finansowania Interreg UE Meklemburgia-Brandenburgia-Polska. Most Europejski ma długość 860 metrów i jest tym samym najdłuższą tego typu przeprawą na Odrze. Polska część mostu została oddana do użytku w ubiegłym roku. Całkowite koszty, wsparte środkami unijnymi, wyniosły około 8,5 mln euro. Po stronie niemieckiej powstały opóźnienia m.in. ze względu na gniazdującą tam parę ściśle chronionych puchaczy.