W nadchodzącym tygodniu odbędzie się w Brandenburgii szereg wydarzeń przypominających o nadchodzącej 80-tej rocznicy agresji Niemiec na Polskę.

30 sierpnia

O godzinie 15:30 odbędzie się wspólna konferencja prasowa premiera Brandenburgii Dietmara Woidke oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdaleny Gowin. Poświęcona ona będzie konferencji naukowej i dyskusji panelowej, które odbędzie się w załączeniu i tematyzować będą rocznicę napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku.

„80 lat później. Niemiecka napaść na Polskę i początek  drugiej wojny światowej w polsko-niemieckiej i międzynarodowej perspektywie.“ Wezmą w niej udział polscy i niemieccy historycy oraz publicyści a organizowana jest przez Miejsce Pamięci Sachsenhausen, premiera Brandenburgii/koordynatora stosunków z Polską oraz Instytutu Historii Współczesnej Monachium-Berlin.

Oba wydarzenia odbędą się w Przedstawicielstwie Brandenburgii  przy Federacji: Schinkelsaal, In den Ministergärten 3, 10117 Berlin

Tego samego dnia o godzinie 15 będzie miała miejscew Muzeum Łąki w Owczarach prezentacja muzycznego projektu „Dźwięczący las pokoju“, w którym uczestniczyły dzieci z Polski i Niemiec.  Zorganizowany on został w 80-lecie napaści Niemiec na Polską i towarzyszyła mu muzyk Akademii Kameralnej w Poczdamie. Uczestnicy projektu wypracowali program, w którym zmierzą się muzycznie z pojęciem „pokój“. Patronat honorowy przejął Dietmar Woidke, premier Brandenburgii.

Miejsce: Muzeum Łąki, Owczary 17, 69-113 Górzyca (Lubuskie)

31 sierpnia

O godzinie 17 odbędzie się w kościele Mikołaja w Poczdamie uroczystość upamiętniająca rocznicę napaści Niemiec na Polskę. W części artystycznej wystąpią artyści Akademii Śpiewu z Frankfurtu nad Odrą oraz Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Głównym punktem wydarzenia będzie wykonanie „Missa pro Pace” Wojciecha Kilara. Mowę powitalną wygłosi premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Miejsce: St. Nikolaikirche, Am Alten Markt, 14467 Potsdam (Poczdam)