Zakaz imprez masowych z ponad 1.000 uczestników został przedłużony do końca października. Poinformował o tym rzecznik rządu brandenburskiego Simon Zunk po posiedzeniu kabinetu, które odbyło się 7 lipca.

Przedłużenie zakazu dotyczy wydarzeń sportowych, koncertów i festynów i ma na celu ochronę zdrowia mieszkańców. Podczas tego rodzaju imprez spotykają się ludzie z różnych regionów na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Taka intensyfikacja kontaktów zwiększa ryzyko infekcji koronawirusem. Poza tym kosntrola wsteczna osób mających bezpośredni kontakt jest niezwykle trudna.

Sekretarz stanu Anna Heyer-Stuffer powiedziała podczas konferencji: „Pandemia jeszcze nie minęła. Liczba nowych zarażen znajduje się na niskim poziomie dzięki działaniom zapobiegawczym i zdyscyplinowanemu zachowaniu mieszkańców.

Żeby tak zostało, musimy nadal zachować ostrożność i być solidarnym. Podczas imprez masowych z tysiącami uczestników często nie są zachowane zasady higieny i odstępu. Ryzyko infekcji jest tutaj szczególnie wysokie. Dlatego też prosimy o zrozumienie u organizatorów, artystów jak i publiczności: dla ochrony nas wszystkich koniecznym jest przełożenie imprez masowych na późniejszy okres.“