Dziennikarki Kaja Puto, Malgorzata Zerwe, Heike Bittner, Veronica Frenzel, Agata Szymanska-Medina, Agata Horbacz i Katharina Zabrzynski zwyciężają w konkursie imienia Tadeusza Mazowieckiego, nazwanego tak dla wyrażenia uznania dla działalności dziennikarskiej działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po 1989 roku. Prace opublikowano w „Gazecie Wyborczej”, Deutschlandfunk, MDR, Spiegel Multimedia i rbb. Do tegorocznego konkursu redakcje i autorki i autorzy zgłosili aż 181 prac – i była to jedna z najbardziej obleganych edycji od początku przyznawania nagrody. Nagroda w każdej kategorii wynosi 5.000 euro.
Planowane na dzisiaj i jutro we Frankfurcie nad Odrą Polsko-Niemieckie Dni Mediów z dyskusjami i uroczystym wręczeniem nagrody z powodu zagrożenia epidemiologicznego odbywają się wyłącznie w internecie. Premier Brandenburgii i koordynator rządu federalnego ds. Polski: „Potrzeba matką wynalazku. W ten sposób wkraczamy na nowe drogi – i świetnie się to udaje. Kieruję słowa podziękowania do wszystkich, którzy to umożliwili”.
Ogłoszenie wyników ma miejsce wyłącznie online. W sieci zaprezentowano prace nominowane dziennikarek i dziennikarzy i przekazano gratulacje zwyciężczyniom. Również w formie wirtualnej przekazano pałeczkę organizatora z Poczdamu do Szczecina, do gospodarza Dni Mediów 2021. Jury z powodu pandemii coronawirusa po raz pierwszy pracowało telefonicznie i internetowo. W najbliższych dniach zwyciężczynie otrzymają pocztę od premiera Brandenburgii Dietmara Woidkego.
Woidke podkreślił dzisiaj z okazji wyboru zwyciężczyń: „Liczba zgłoszeń to dowód doskonałej reputacji, jaką cieszy się nagroda. Ale jest to również jasny sygnał, jak bardzo stosunki polsko-niemieckie i wydarzenia w sąsiednim kraju dotyczą profesjonalistów z branży medialnej. W tych trudnych czasach chcemy zrobić wszystko co możliwe, aby dobre relacje w regionie przygranicznym nie zostały naruszone przez skutki pandemii. Konieczne jest utrzymanie bliskich relacji, który rozwijały się przez dziesięciolecia. Pokazuje to, że dopiero zamknięte granice uświadamiają nam i pozwalają doświadczyć, jak ważne są otwarte granice europejskie. W ostatnich latach i dekadach tak wiele wartości – partnerstwa i przyjaźni – rozwinęło się po obu stronach Odry i Nysy. Właśnie teraz, w 75 lat po zakończeniu II wojny światowej, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ten skarb był pod opieką”
Tekst za www.dnimediow.org