Od zaraz składać można podania o przyjęcie na wykształcenie zawodowe i studia rozpoczynające się latem 2024 roku. Preferencje dotyczące lokalizacji będą uwzględniane.

Königs Wusterhausen – Kliknięcie za kliknięciem w kierunku rozpoczęcia kariery w administracji finansowej Brandenburgii: Osoby, które chciałyby latem przyszłego roku rozpocząć dwuletnie wykształcenie zawodowe w zarządzaniu finansami lub trzyletnie studia na kierunku dyplomowanego zarządcy finansami, mogą już drogą elektroniczną składać swoje dokumenty aplikacyjne. Części teoretyczne obu programów będą odbywać się na terenie kampusu administracji finansowej w Königs Wusterhausen.

Z kolei części praktyczne można ukończyć w jednym z 13 urzędów skarbowych na obszarze całego kraju związkowego. W przyszłym roku wszystkie brandenburskie urzędy skarbowe od Angermünde do Cottbus i od Kyritz do Frankfurtu nad Odrą będą oferować praktyczną część kształcenia zawodowego i studiów. Osoby aplikujące mogą składać wniosek o przydzielenie do konkretnego lub do kilku urzędów skarbowych. W ten sposób preferencje dotyczące lokalizacji są uwzględniane już w procesie aplikacji. Możliwe jest również pozostanie w wybranym urzędzie skarbowym po ukończeniu wykształcenia zawodowego i studiów.

Ponownie poszukiwani są również polskojęzyczni kandydaci, gdyż np. urzędy skarbowe w Cottbus i Oranienburgu odpowiedzialne są za opodatkowanie polskich firm działających w Niemczech i ich polskich pracowników. Kandydaci polskojęzyczni muszą posiadać dobrą znajomość języka niemieckiego (przynajmniej na pozomie C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) i spełniać te same wymagania zawodowe, jak kandydaci z Niemiec, aby móc skutecznie aplikować.

Oferta jest również interesująca dla kandydatów robiących szybką karierę w nowym środowisku. W momencie rekrutacji oni nie mogą jednak mieć więcej niż 39 lat.

Zainteresowani obydwoma kierunkami mogą składać podania do 31 grudnia 2023 roku za pośrednictwem strony internetowej https://bewerbung.steuer-deine-zukunft.de. Informacje na temat kształcenia zawodowego i studiów, a także życia na kampusie i procedury aplikacyjnej można znaleźć tutaj: steuer-deine-zukunft.de.

W Wyższej Szkole Finansów i Państwowej Szkole Finansów konsultacji telefonicznynych udzielają Andreas Lange i Michaela Franzke. Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące procedury aplikacyjnej, testu kwalifikacyjnego lub rozmowy kwalifikacyjnej, a także ogólnych informacji o wykształceniu zawodowym i studiach chętnie udzielimy telefonicznie pod numerem (03375) 672-672 lub mailowo pod adresem Ausbildung@fhf.brandenburg.de.

Kontekst

W Wyższej Szkole Finansów oraz w Państwowej Szkole Finansów przyszli urzędnicy skarbowi wyższego i średniego szczebla administracji podatkowej Kraju Związkowego Brandenburgia otrzymują wykształcenie teoretyczne. Obie instytucje znajdują się w Königs Wusterhausen. Szkolenie praktyczne oferowane jest w urzędzie skarbowym w pobliżu miejsca zamieszkania. Obecnie około 900 studentów kształci się w Wyższej Szkole Finansów na trzyletnich studiach, a około 700  uczniów z krajów związkowych Brandenburgii, Berlina, Saksonii-Anhalt oraz z Federalnego Centralnego Urzędu Skarbowego kształci się w Państwowej Szkole Finansów na kursie dwuletnim (dane na listopad 2023 r.).

Więcej informacji na stronie: www.fhf.brandenburg.de

Foto: MdFE/Julian Staehle