Premier Dietmar Woidke pogratulował Donaldowi Tuskowi wyboru i zaprzysiężenia na premiera Polski. Woidke życzy nowemu szefowi rządu sukcesów w pracy i ma nadzieję na “nowy początek w stosunkach polsko-niemieckich, charakteryzujących się wzajemnym szacunkiem na równym poziomie”. Woidke podkreśla dalej w liście:

“Droga od przekonującego zwycięstwa w wyborach 15 października do rozpoczęcia działalności Pańskiego rządu była długa i z pewnością nie zawsze łatwa. Ale to, że tą drogę pokonał Pan i wspólnie z różnymi partnerami świadczy p determinacj o spójności koalicji stojącej za Panem. Połączył Pan siły politycznego centrum i wiele Polek i Polaków łączy z tym duże nadzieje na nadchodzące lata. Nadzieje na politykę wolności, praworządności i na zamożną, samoświadomą Polskę – mocno zakotwiczoną w Unii Europejskiej.

Polska i Niemcy razem mogą być wspólnie ważnym motorem Europy. Na to właśnie liczymy w Brandenburgii, gdzie szczególnie zależy nam na przyjaźni i opartych na zaufaniu relacjach z naszymi polskimi sąsiadami.

Zaufanie jest podstawą każdej udanej polityki i pracy rządu: obywatele Polski obdarzyli Pana tym zaufaniem zdecydowaną większością głosów. Jestem przekonany, że była to bardzo dobra decyzja i cieszę się na nowe impulsy do współpracy, szczególnie dla nas w regionie przygranicznym“.

Foto: Volker Tanner, StK