W celu ograniczenia pandemii koronawirusa konieczny jest tzw. twardy Lockdown na obszarze Niemiec. Postanowiony został on dziś (niedziela 13. grudnia 2020) jednomyślnie podczas konferencji premierów krajów związkowych z kanclerz Angelą Merkel. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w załączeniu w Poczdamie, premier Brandenburgii Dietmar Woidke powiedział: „Z powodu dalej rosnącej liczby zakażeń ten trudny krok jest niezwłocznie konieczny. Odnośnie tej decyzji panowała dziś duża zgodność. Wiele wypowiedzi pochodzących ze społeczeństwa pokazuje mi, że duża większość zgadza się z  tym i wyraża zrozumienie. Dziękuję za to!“

Konieczne nowe rozporządzenie o przeciwdziałaniu epidemii będzie niezwłocznie wypracowane i ma o nim jutro zadecydować gabinet.  Ma ono obowiązywać od środy (16. grudnia) do na tą chwilę do 10. stycznia 2021. Regulacje odnośnie zawieszenia nauczania mają jednakże obowiązywać już od jutrzejszego poniedziałku. Zaktualizowane będzie również rozporządzenie w sprawie kwarantanny odnośnie małego ruchu granicznego.

Rząd krajowy reaguje tym samym na w dalszym ciągu wysoką liczbę zakażeń i wiele zgonów związanych z koronawirusem. W minionych dniach zameldowane zostały codziennie rekordowe wyniki. Dla Niemiec zgłoszonych zostało dziś 20.200 nowych przypadków koronawirusa, to jest 2.433 więcej niż w minioną niedzielę.  Dotychczasowy najwyższy stan został osiągnięty w ten piątek z 29.875 zgłoszonych przypadków na terenie Niemiec.

Najwyższy stan w Brandenburgii został osiągnięty we wczorajszą sobotę  z 1.019 nowych przypadków w ciągu 24 godzin. Dzisiejszej niedzieli zgłoszono 751 nowych przypadków. Tym samym według LAVG w Brandenburgii jest w sumie 29.053 statystycznie ujętych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków COVID-19 (kumulacyjnie od 10. tygodnia 2020). To więcej o 5.329 niż przed tygodniem. 7-dniowa incydencja na 100.000 mieszkańców na terenie Niemiec wynosi dzisiaj 206,8. Przed tygodniem wartość ta wynosiła jeszcze 145,0. 2. listopada, kiedy wszedł w życie „Lockdown light” 7-dniowa incydencja na terenie Niemiec wynosiła jeszcze 79,8. Ogólna liczba zgonów w związku COVID-19 na terenie Brandenburgii wynosi dziś w sumie 567, to jest o 109 więcej niż przed tygodniem.

Woidke: „Przez wprowadzenie Lockdown-light nie została osiągnięta żadaj zmiana trendu. Przeciwnie: w międzyczasie liczby ponownie rosną. Stale więcej ludzi przeżywa samemu lub w osobistym otoczeniu zachorowania lub zgony. Staje się to stopniowo dla wszystkich jasne: to jest ekstremalnie niebezpieczne. Sytuacja jest dramatyczna. Rosnąca liczba zgonów jest szczególnie teraz w okresie przedświatecznym szokująca. Porusza mnie to i jest dla mnie powodem do troski. Fizyczne kontakty muszą zostać znacznie ograniczone. Tak długo, jak nie przeprowadzimy szeroko zakrojonych szczepień jest to jedyna droga, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa. Jest to możliwe jedynie za pomocą jasnych, nie podlegających wątpliwości reguł. Nie proszę już lecz wzywam pilnie: Brandenburczycy przestrzegajcie ich. Pokonanie wirusa zależy od nas wszystkich i nikogo innego.“

Między innymi na terenie Łużyc wprowadzono już zaostrzone ograniczenia ze względu na wysoką liczbę zakażeń i panujące tam znaczne obciążenie systemu ochrony zdrowia. Wraz z wprowadzeniem nowego rozporządzenia wiele punktów, które obowiązują już regionalnie wejdą w życie na terenie całego kraju.

Przewidziane przełożenie nowych ograniczeń w Brandenburgii:

 1. Wraz z dzisiejszymi postanowieniami konferencji premierów krajów związkowych obowiązują w dalszym ciągu i na ten moment do 10. stycznia 2021 istniejące ograniczenia (np. zamknięcie restauracji i instytucji kultury, ograniczenie kontaktów do pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych, przy czym dzieci do 14 roku życia są nie podlegają tej regulacji).
 2. Na okres Świąt Bożego Narodzenia od 24 do 26 grudnia obowiązuje, że jedno gospodarstwo domowe może się spotkać z maksymalnie dalszymi czterema osobami. Dzieci do ukończonego 14 roku życia nie są przy tym wliczane. Tym samym ma być zapewnionym, że duże rodziny nie zostaną rozdarte. Pilnie apeluje się, o znaczne ograniczenie przed spotkaniami świątecznymi kontaktów („tydzień ochronny“).
 3. Na terenie Niemiec obowiązuje zakaz zgromadzeń w Sylwestra i Nowy Rok powyżej regulacji pięciu osób. Przewidziany jest zakaz fajerwerków na placach publicznych. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych jest przed Sylwestrem zakazana. Zasadniczo pilnie odradza się odpalanie fajerwerków.
 4. Handel detaliczny i hurtowy oraz punkty z dużą frekwencją publiczności będą przypuszczalnie od 16.12.2020 do 10.01.2021 zamknięte. Nie obowiazuje to wobec: handlu artykułami spożywczymi, sklepów z napojami, usług dostawczych, aptek, drogerii, sklepów z artykułami sanitaryjnymi, optyków, protetyków słuchu, kas oszczędnościowych i banków, poczt, pralni samoobsługowych, punktów sprzedaży prasy, sklepów z karmą dla zwierząt, punktów sprzedaży choinek, stacji benzynowych, punktów naprawy samochodów i rowerów.
 5. Usługi wymagające bliskiego kontaktu fizycznego pozostają zakazane. Będzie to obowiązywało również wobec salonów fryzjerskich. Zabiegi konieczne ze względów medycznych będą w dalszym ciągu możliwe.
 6. Odnośnie szkół przewiduje się: w tygodniu od 14.12 do 18.12.2020 obowiązek uczestnictwa w zajęciach szkolnych zostanie Nauczanie nadal będzie się odbywało ale rodzice/opiekunowie prawni mogą zadecydować, czy dziecko uczestniczyć będzie w lekcjach w szkole. W ramach możliwości będzie w tym czasie zoferowane nauczanie zdalne tudzież przydzielone zadania domowe. Postanowienie nie obowiązuje wobec klas końcowych i  szkół specjalnych. W tygodniu od 4.1. do 10.1.2021 będzie miało miejsce wyłącznie nauczanie zdalne – z wyjątkiem klas końcowych i szkół specjalnych. W tym czasie po przerwie świątecznej będzie zapewniona opieka w wyjątkowych wypadkach.
 7. Przedszkola pozostaną otwarte. Dzieci otrzymają nadal opiekę. Dzieci rodziców, którym sytuacja na to pozwala, powinny pozostać w domu.
 8. Home-Office ma być umożliwiony na szeroką skalę.
 9. Dostawa i odbiór posiłków pozostanie możliwym, jednak bez konsumpcji na miejscu. Zakaz konsupcji alkoholu w miejscach publicznych.
 10. Nabożeństwa są możliwe jedynie przy zachowaniu ścisłych zasad higieny. W razie konieczności wprowadzić należy system meldunkowy.
 11. Wobec odwiedzin w domach opieki i seniora oraz szpitalach należy podjąć szczególne środki. Konieczne będą regularne testy w krótkich odstępach i noszenie masek FFP-2.
 12. Pilnie odradza się podejmowania niekoniecznych podróży zagranicznych i krajowych. W wypadku podróży do zagranicznych regionów ryzyka obowiązuje obowiązek kwarantanny.

W ramach konferencji premierów krajów związkowych uzgodniono, że regionalne obostrzenia wprowadzone będą przy wysokiej incydencji. Wowczas w mocy pozostaną wprowadzone przez powiaty i miasta o statusie powiatu daleko idące regulacje aktów administracyjnych. Przez rząd centralny zapewnione zostało obszerne wsparcie dotkniętych przedsiębiorstw.