„Nachbarschaften / Sąsiedztwo / Voisinages – eksploracje fotograficzne“ to tytuł nowej wystawy fotograficznej, która prezentowana będzie od 11 września do 6 listopada 2022 roku w pakowni Brandenburskiego Państwowego Muzeum Sztuki Współczesnej we Frankfurcie nad Odrą. Pokazywane są na niej prace nagrodzone na konkursie fotograficznym „Kształtowanie spójności – sąsiedztwo w Europie”.

W 2020 roku Fundacja Genshagen ogłosiła polsko-francusko-niemiecki konkurs fotograficzny na temat sąsiedztwa. Fotografowie i studenci fotografii krytycznie przyjrzeli się tematowi sąsiedztwa w Europie. Fundacja Genshagen otrzymała wiele interesujących prac, spośród których niemiecko-francusko-polskie jury wyłoniło trzech laureatów nagrody:

  • Anaïs Docteur (Francja): „Bienvenue à l’Orée“ („Witamy w Orée“)
  • Filip Piotrowicz (Polska): „A nam się zostało”
  • Jakob Ganslmeier (Niemcy): „Lovely Planet: Polska“

Nagrodzony cykl zdjęć będzie można oglądać w pakowni Brandenburskiego Państwowego Muzeum Sztuki Współczesnej we Frankfurcie nad Odrą od 11 września do 6 listopada 2022 roku.

Fundacja Genshagen współpracowała przy organizacji konkursu z różnymi uniwersytetami i szkołami partnerskimi: w Niemczech z Wyższą Szkołą Kształcenia Zawodowego (Fachhochschule) w Poczdamie, we Francji z Akademią Sztuk Pięknych w Tuluzie (l’institut supérieur des arts de Toulouse) a w Polsce z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Dalsze informacje na temat konkursu fotograficznego znajdą Państwo tutaj.

Partner: Brandenburgisches Landesmuseum für Moderne Kunst (BLMK) – Brandenburskie Państwowe Muzeum Sztuki Współczesnej; BWA Zielona Góra

Wsparcie: BLMK; Union européenne, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego; BB-PL Interreg IVA 2014-2020