Sprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że w Brandenburgii pojawiły się pierwsze grzyby. Dla amatorów grzybobrania w Niemczech ważnym jest przestrzeganie kilku zasad, które szczególnie względem dozwolonej ilości odbiegają od przepisów w Polsce.

Jeśli chcesz zbierać grzyby, powinieneś to robić na obszarze leśnym, który jest pod zarządem publicznym. Zaleca się jednak ostrożność w lasach prywatnych. Niektórzy właściciele lasów nie mają nic przeciwko zbieraniu grzybów na ich terenie, ale należy to wcześniej wyjaśnić, aby uniknąć sporów.

Zbieranie grzybów jest surowo zabronione w rezerwatach przyrody. Zbieracze podlegają wówczas odpowiedzialności karnej. Zgodnie z federalnym rozporządzeniem o ochronie gatunkowej, niektóre gatunki grzybów, takie jak prawdziwki i kurki, mogą być zbierane tylko w niewielkich ilościach na własny użytek i nie mogą być sprzedawane komercyjnie.

Generalnie każdy może zbierać grzyby jedynie w niewielkich ilościach na własny użytek, pod warunkiem, że dane rośliny nie należą do gatunków szczególnie chronionych. Każdy z krajów związkowych ma nieco inne inne przepisy definiujące dozwoloną ilość. W Brandenburgii określa ją Krajowe Prawo Leśne (§ 7, punkt 15) „Każdy może zbierać grzyby w niewielkich ilościach na własny użytek, pod warunkiem, że rośliny te nie należą do gatunków szczególnie chronionych.“ W przeciwnym razie grozi kara mogąca wynieść nawet kilka tysięcy euro.

W Brandenburgii istnieje kilka rejonów szczególnie obfitujących w grzyby.

Na północy: Schorfheide

W okolicach Berlina lasy Schorfheide należą do najpopularniejszych regionów grzybowych. Kurki, prawdziwki, podgrzybki, brzozaki i maślaki zachęcają do grzybobrania. Jeśli chcesz, możesz nawet wziąć udział w wędrówkach z przewodnikiem po grzybach prowadzonych przez Naturwacht Chorin lub przynajmniej uzyskać tam fachową poradę.

Na południu: Hoher Fläming

Rejon Hoher Fläming w pobliżu Bad Belzig głównymi gatunkami grzybów są podgrzybki, kurki, rydze i prawdziwki.

Na wschodzie: Märkische Schweiz

Pagórkowaty teren Märkische Schweiz i jest idealnym obszarem do wędrówek. Jeśli szukasz tutaj grzybów, najprawdopodobniej natkniesz się na borowiki, brzozaki lub kozaki.

Na zachodzie: Falkensee

Również w rejonie Havelland piękne obszary grzybowe czekają na koszyk zbieracza. Pomiędzy Falkensee a lasem Bredower Heide znajduje się malownicza ścieżka przyrodnicza, która została zbudowana w latach trzydziestych XX wieku.