W Berlinie powstać ma miejsce pamięci i spotkania, które ma być poświęcone ofiarom Polski spowodowanym wojną i niemiecką okupacją. Decyzję o powstaniu podjął dziś Bundestag. Koordynator ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej i premier Brandenburgii należy od samego początku do zwolenników tego projektu i powitał z zadowoleniem decyzję Bundestagu:

„To silny sygnał pojednania i empatii, który niemiecki Bundestag wysłał dziś głosami koalicji rządzącej i opozycji w stronę naszych polskich sąsiadów. Stworzymy w niemieckiej stolicy miejsce, w którym nie tylko przypominanym będzie o grozie drugiej wojny światowej i jej polskich ofiarach, lecz również wniesiony będzie wkład w postaci pracy edukacyjnej i spotkań poświęconych wspólnej polsko-niemieckiej przeszłości i przyszłości.

Jestem pewien, że przy wsparciu ekspertek i ekspertów, w szczególności z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich powstanie pełne życia miejsce. Uczyniliśmy dziś istotny krok w tym kierunku. Chodzi o pamięć, ale również o wspólne spojrzenie do przodu. To miejsce spotkań połączy w przyszłości Polskę i Niemcy jeszcze ściślej.“

Decyzja Bundestagu opiera się na inicjatywie Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich, który od 2017 roku apeluje o stworzenia takiego miejsca pamięci. Woidke zapewnił, że wspólnie z Instytutem oraz ekspertami z Polski i Niemiec angażować się będzie w wypracownie koncepcji realizacji.