W sobotę, 7 maja Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Niemczech i w Polsce wraz z partnerami zapraszają na obchody Dnia Europy 2022 w polsko-niemieckim euromieście Gubin-Guben. To transgraniczne wydarzenie stanowi szczególną okazję do podkreślenia proeuropejskiego zaangażowania obu stron, dając tym samym wyraźny sygnał na rzecz międzynarodowego porozumienia, pokoju oraz solidarności w czasie, gdy do Europy powróciła wojna.

Wydarzenie odbywać się będzie po obu stronach Nysy, a jego centralnym punktem będzie Europejskie koło młyńskie na brzegu rzeki. Koło składać się będzie z 26 gondoli, z których każda zaskoczy pasażerów opowieścią z regionu euromiasta. Od godz. 11.00 do 22.00 na Wyspie Teatralnej będzie miało miejsce wiele rodzinnych atrakcji, m.in. koncerty, pokazy tańca, gimnastyki i pokaz laserowy. Uroczyste otwarcie Święta Solidarności nastąpi o godz. 13.00. Głos zabierze m.in. dr Janusz Wojciechowski, komisarz Rolnictwo.

Wieczorem wystąpią: pochodzący z Guben piosenkarz Alexander Knappe, polski zespół rockowo-folkowy Enej oraz polsko-ukraiński zespół à capella Zazula.

Polsko-niemiecki program w dwóch językach poprowadzi Steffen Möller – aktor, artysta kabaretowy i autor, który wystąpi również ze swoim programem „Viva Europa!”

Zarówno wstęp na Święto Solidarności, jak i przejażdżki europejskim młyńskim kołem są bezpłatne.
lokalizacja: Wyspa Teatralna