Polsko-Niemieckie Dni Mediów – konferencja dziennikarzy niemieckich i polskich – po dwuletniej przerwie spowodowanej koronawirusem odbędą się ponownie w formie bezpośredniego spotkania. W dniach 9 i 10 czerwca w europejskim mieście Görlitz-Zgorzelec po raz pierwszy spotkają się przedstawiciele mediów z obu stron granicy polsko-niemieckiej. Organizatorami tegorocznych Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wolny Kraj Związkowy Saksonia oraz Fundacja ZEIT Ebelin i Gerd Bucerius.
Dyskusje panelowe, warsztaty i rozmowy na marginesie wydarzenia będą dotyczyć rosyjskiej agresji na Ukrainę i obrony tego kraju przez jego obywateli, a także implikacji wojny dla przyszłości Unii Europejskiej, porządku światowego i wyzwań, przed jakimi stoją w tej sytuacji media.
Nową rzeczywistość po 24 lutego odzwierciedla tytuł Dni Mediów: “Zakłócenia odbioru czy nowa długość fali. Czy Europa może spać spokojnie?”
Debaty w programie XV Polsko-Niemieckich Dni Mediów:
- Czy Europejczycy mogą spać spokojnie? Niemcy i Polacy w Unii Europejskiej w nowej sytuacji geopolitycznej
- Media w czasie wojny: jak media sprawdzają się w sytuacji granicznej?
Warsztaty:
- W jaki sposób kobiety zmieniają Europę? (Re)prezentacja kobiet w mediach i polityce
- Wyzwania polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego w Niemczech, Polsce i Europie
- Wizyta redakcyjna w polsko-niemieckim studiu MDR w Görlitz
- Media lokalne: współpraca transgraniczna – atrakcyjny temat czy rytualna nuda?
- Czy Europa ma granice? Przyszłość migracji w obliczu kryzysu klimatycznego, politycznego i gospodarczego
- Obrazy – słowa – media – wojna. Relacje medialne z krajami sąsiadującymi.
Uroczystym akcentem Polsko-Niemieckich Dni Mediów jest wręczenie 25. edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w pięciu kategoriach: Druk, Radio, Telewizja, Multimedia oraz “Dziennikarstwo w Regionie Pogranicza”.
Wręczenie nagród odbędzie się 9 czerwca 2022 roku o godzinie 19:00 w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo przez MDR.
Rejestracja na wszystkie punkty programu, w tym na ceremonię wręczenia nagród, jest już możliwa na tej stronie.
Sponsorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2022 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja ZEIT Ebelin i Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie – oraz trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia. Fundatorem nagrody specjalnej “Dziennikarstwo w regionie przygranicznym” jest Wolny Kraj Związkowy Saksonia.