Kraje związkowe Berlin i Brandenburgia wspólnie angażują się w budowę fabryki samochodów Tesla w brandenburskim Grünheide. Premier Brandenburgii Dietmar Woidke i burmistrz Berlina Kai Wegner spotkali się z założycielem Tesli Elonem Muskiem w Grünheide.

Woidke powiedział po spotkaniu: “Tesla wzmacnia naszą gospodarkę, co zapewnia bezpieczeństwo i stabilność naszym mieszkańcom. Nie ma nic ważniejszego dla społeczności w tak burzliwych czasach jak te. Dzisiejsza wizyta Elona Muska jest wyraźnym zobowiązaniem wobec Brandenburgii jako ośrodka przemysłowego. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że po ataku terrorystycznym udało się wznowić działalność – szybciej niż początkowo się obawiano. Mieliśmy dziś bardzo dobrą wymianę poglądów na temat dalszego rozwoju zakładu w Grünheide. Ważne jest, aby Tesla informowała opinię publiczną w sposób przejrzysty, zwłaszcza w kwestiach takich jak woda i transport”.

Wegner i Woidke z zadowoleniem przyjęli fakt, że Federalna Prokuratura Generalna przejęła dochodzenie w sprawie zeszłotygodniowego ataku na infrastrukturę elektryczną w Brandenburgii: “Ten atak terrorystyczny dotknął nie tylko ważną firmę przemysłową, ale także ludność i ważną infrastrukturę, taką jak szpital i magazyn żywności. W związku z tym konieczne jest intensywne i priorytetowe dochodzenie. Atak ten był wymierzony przeciwko Niemcom jako miejscu prowadzenia działalności gospodarczej i podstawowemu porządkowi demokratycznemu. Musi on zostać ukarany z najwyższą surowością. Jednocześnie musimy zastanowić się, w jaki sposób można lepiej zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną w przyszłości”.

Podczas wizyty Tesla przedstawiła między innymi informacje na temat zużycia wody w fabryce samochodów. Według firmy, Tesla zużyła tylko około 450 000 metrów sześciennych wody w 2023 roku dzięki rozbudowanym systemom recyklingu wody. Według Tesli czyni to fabrykę jedną z najbardziej wodooszczędnych fabryk samochodów na świecie. Tesla zapewniła, że do planowanej rozbudowy nie będzie potrzebna dodatkowa woda.