Rząd krajowy chce pozyskać więcej siły roboczej i wykwalifikowanych pracowników poprzez kontrolowaną imigrację z zagranicy. W tym celu rząd zatwierdził dziś koncepcję przedstawioną przez ministra gospodarki i pracy Jörga Steinbacha dotyczącą rekrutacji wykwalifikowanych pracowników dla Brandenburgii. Po posiedzeniu rządu Steinbach powiedziała: “Jest to ważny element dla zaspokojenia naszego przyszłego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników i siłę roboczą, ponieważ w ostatnich latach coraz bardziej brakuje wykwalifikowanych pracowników”.

Steinbach: “Dane pokazują, że pilnie potrzebujemy młodych talentów na rynku pracy. Rekrutacja siły roboczej i wykwalifikowanych pracowników z zagranicy musi również odgrywać większą rolę w Brandenburgii. W koncepcji strategicznej rekrutacji wykwalifikowanej siły roboczej prezentujemy warunki, w ramach których rekrutacja może odbywać się w Brandenburgii. W ostatnich latach rozszerzyliśmy niezbędne struktury wsparcia, na przykład International Talent Desk w Brandenburskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego lub usługi oferowane przez Centralny Uząd imigracyjny w Dahme-Spreewald. W oparciu o istniejące struktury i mechanizmy wspierające imigrację wykwalifikowanej siły roboczej, współpracujemy z naszymi partnerami nad projektami pilotażowymi, aby przetestować rekrutację wykwalifikowanych pracowników dla brandenburskich firm w bardzo praktyczny sposób”.

Obecnie planowane są trzy projekty pilotażowe dotyczące rekrutacji: dwa projekty w sektorze komercyjnym – jeden projekt regionalny na Łużycach i jeden projekt w kontekście przyszłego projektu relokacji. Trzeci ma być poświęcony sektorowi opieki zdrowotnej i rekrutacji personelu pielęgniarskiego. Jest inicjowany we współpracy z brandenburskim Ministerstwem Zdrowia i opiera się również na istniejących strukturach wsparcia.

Link do koncepcji.