Wiele dzieci i młodzieży wyrasta już teraz we Frankfurcie nad Odrą dwujęzycznie – uczą się języka polskiego i niemieckiego w rodzinach, przedszkolach i szkołach. W przyszłości mają zostać stworzone w tym mieście przygranicznym dalsze rozszerzone oferty nauki języka polskiego dla uczniów. Odpowiednią deklarację podpisali 23 września we frankfurckim ratuszu sekretarz stanu ds. kształcenia rządu brandenburskiego Thomas Drescher oraz nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke.

Zaplanowane są:

1. Program „Język sąsiadów“ w szkołach podstawowych.

W jego ramach uczniowie otrzymają możliwość kontaktu z kulturą i językiem polskim. W aktualnym roku szkolnym 2019/20 uczestniczą w nim dwie szkoły podstawowe „Astrid Lindgren“ und „Am Mühlenfließ“. Od roku szkolnego 2020/21 dalsze szkoły mają możliwość zgłoszenia udziału w projekcie. W uczestniczących szkołach odbywać się będzie jedna lekcja języka polskiego tygodniowo.

2. Rozbudowa dwujęzycznych ofert nauczania w jednej szkole podstawowej i w jednym gimnazjum.

W wymienionych szkołach uczniowie będą mieli możliwość bilingualnej nauki od pierwszej klasy do matury. Ten modelowy projekt będzie realizowany przez szkołę podstawową Grundschule Mitte oraz gimnazjum Karl-Liebknecht-Gymnasium.

Poza tym uczniowie  z przygranicznych gmin w Polsce będą mogli pojąć naukę w szkołach we Frankfurcie nad Odrą w przypadku wolnych miejsc oraz w ścisłej współpracy z Państwowym Urzędem ds. Szkół we Frankfurcie nad Odrą (Staatlichen Schulamt Frankfurt/O.).