Na Zagłębiu Łużyckim na południu Brandenburgii powstanie instalacja fotowoltaiczna o maksymalnej mocy 300 MW. Głównym wykonawcą jest firma GP JOULE z Berlina, założona w 2009 roku. Firma specjalizuje się w budowaniu instalacji OZE na terenach pogórniczych, głównie w południowej Brandenburgii i Saksonii. Od 2015 GP działa także w dziedzinie elektromobilności i produkcji zielonego wodoru. Firma bierze udział we flagowych projektach energetycznych w Niemczech.

Projekt w Klettwitz składa się z 3 etapów. Najpierw powstanie Klettwitz Nord o mocy 90 MW, który ma zostać uruchomiony już 2022 roku. W kolejnych etapach zabudowane będą następne powierzchnie, należące do klastra energetycznego Energiepark Lausitz. Celem Energieparku Lausitz jest ściśle powiązanie i skupienie innowacyjnych technologii energetycznych w jednym miejscu.

Projekt jest godny uwagi, ponieważ łączy kilka form energii odnawialnych – słońce, wiatr i wodór. – To miks energetyczny przyszłości – wyjaśnia kierowniczka projektu, Simone Leins.

Dużą zaletą tego przedsięwzięcia jest poparcie okolicznych mieszkańców. Protesty miejscowej ludności są bowiem obecnie w Niemczech jedną z największych przeszkód dla rozwoju OZE. Tymczasem w Klettwitz rada gminy opowiedziała się za powstaniem tych dużych instalacji fotowoltaicznych. Tymczasem w Klettwitz rada gminy opowiedziała się jednogłośnie w grudniu 2021 roku za powstaniem tych dużych instalacji fotowoltaicznych. – W ten sposób lokalna społeczność pokazała, że ​​chce dołączyć do nas na drodze do kwitnącej, zrównoważonej przyszłości – powiedział współzałożyciel firmy GP JOULE, Ove Petersen.

Za portalem Po sąsiedzku