W ciągu ostatnich 100 lat stosunki polsko-niemieckie zmieniały się. Pojawiały się w nich spory, ale i próby zbliżenia. Obie strony nie zawsze mogły suwerennie kształtować swoje relacje. Dopiero 17 czerwca 1991 roku między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec został podpisany Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jak w kontekście wspólnego okresu transformacji na przestrzeni ostatnich 30 lat układały się stosunki między Niemcami Wschodnimi a Polską?

Wraz z Traktatem o przyjaźni kontynuowana była również długa droga do Europy. A przecież Polska zawsze była pionierem, czy to dzięki ruchowi Solidarność, czy też dzięki zdecydowanej aprobacie wyrażonej w referendum akcesyjnym do UE w 2003 r. W którym miejscu na tej drodze w kwestii stosunków sąsiedzkich znajdują się dziś Niemcy i Polska?

Chcemy patrząc z obu perspektyw podyskutować o historii, rozwoju, zmianach, zbliżeniu i odgradzaniu oraz zmierzyć dystans, który dzieli nas od wspólnej, pokojowej Europy.

Program:

Powitanie Frederic Werner, FES MV

Anna Bańkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego (wysłane zapytanie)

Patrick Dahlemann, parlamentarny sekretarz stanu ds. Pomorza Przedniego

Wprowadzenie

Doświadczenia z transformacji w NRD i Polsce po 1990 r.

Markus Meckel, były minister spraw zagranicznych

Następnie dyskusja, w której uczestniczyć będą następujące osoby:

– Patrick Dahlemann

– Jacek Lepiarz, dziennikarz

– Markus Meckel

– Jadwiga Schöne, Zarząd Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko -Polskich

– dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Moderator: Niels Gatzke, Towarzystwo Niemiecko-Polskie Pomorza Przedniego

Konieczna jest rejestracja: schwerin@fes.de. Po jej dokonaniu otrzymają Państwo pocztą elektroniczną dostęp online do sali konferencyjnej ZOOM. Uczestnictwo jest bezpłatne. Data: 14 czerwca 2021, godzina: 16:00 – 18:00. Miejsce: online, za pośrednictwem platformy Zoom.