Logo-Europatag_DzienEuropy2016_allg9 maja 2016 w Dwumieście zetknąć się będzie można ponownie z tematyką europejską podczas obchodów Dnia Europy, który po raz szósty wspólnie organizowany będzie przez Słubice i Frankfurt nad Odrą. W programie przewidziane są warsztaty, konkursy, dyskusje oraz gry i zabawy nawiązujące tematycznie do Europy, Unii Europejskiej i współpracy wykraczającej poza jej granice. Na Uniwersytecie Europejskim Viadrina prof. dr Anna Wolff-Powęska otrzyma tegoroczną Nagrodę Viadriny.

Polscy i niemieccy uczniowie zajmą się w Domu Bolfrasa tematyką  migracji w Unii Europejskiej, wybiorą się na poszukiwanie skarbów ukrytych na terenie Dwumiasta, wezmą udział w historycznych grach i zabawach w muzeum Kleista oraz będą mieli możliwość lepszego poznania języka sąsiada w szkole podstawowej Mitte. Program, w którym przewidziane są liczne wydarzenia, jak np. przedstawienia teatralne w słubickich przedszkolach, rozmowy na temat polsko-niemieckich losów ludzkich w Collegium Polonicum lub wieczorek taneczny, sprawi, że każda grupa wiekowa znajdzie podczas Dnia Europy coś dla siebie.

Tegoroczne wydarzenie organizowane jest pod mottem „Nowe pomysły dla Europy” i nawiązuje tematycznie do jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Inauguracja Dnia Europy odbędzie się 9 maja 2016 o godzinie 9.00 na frankfurckiej promenadzie nadodrzańskiej przy moście. Całe wydarzenie odbędzie się pod patronatem wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz premiera Brandenburgii dra Dietmara Woidke.