skibaW miniony piątek gościł w Poczdamie Koordynator ds. polsko-niemieckiej współpracy regionalnej i przygranicznej Jakub Skiba. Skiba, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, objął w kwietniu funkcję koordynatora. Było to jego pierwsze spotkanie w tej roli z Woidkem, który pełni analogiczną funkcję po niemieckiej stronie. Koordynatorzy spotkali się przy okazji trwających od czwartku w stolicy Brandenburgii obrad Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

Woidke i Skiba rozmawiali o poprawie połączeń kolejowych, problemach bezpieczeństwa, możliwościach ponadgranicznej współpracy służb ratowniczych, nauce polskiego w niemieckich szkołach i wymianie młodzieży, a także o wspólnym podręczniku do nauki historii.

Skiba poinformował, że w tym roku w Polsce odbędzie się kolejne spotkanie na szczycie w sprawie połączeń kolejowych. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się we wrześniu 2015 roku w Poczdamie.

Spotkanie odbyło się na dwa tygodnie przed polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi (22 czerwca w Berlinie) organizowanymi z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.