5.-7. grudnia 2014 w Poczdamie
sternenmarkt
Jarmark Gwiazdkowy odbywa się pod patronatem premiera Brandenburgii Dietmara Woidke oraz abasadora Polski, dr Marka Prawdy.

Jarmark odbywa się co roku w pierwszy weekend grudnia na jednym z najpiękniejszych placów Poczdamu – Kutschstallhof, w otoczeniu historycznego zespołu dawnych stajni królewskich.

Przewodnią ideą projektu jest połączenie niemieckiej tradycji jarmarków adwentowych z prezentacją bogatych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. Co roku przyjeżdża na nasze zaproszenie kilkudziesięciu rzemieślników z Polski prezentujących i sprzedających tradycyjne oraz współczesne rękodzieło. Obecni są także gastronomowia z Polski przygotowujący polskie potrawy wigilijne. W przylegającym do placu budynku dawnych stajni królewskich mają swoje stanowiska promocyjne przedstawiciele województw i organizacji turystycznych z Polski oraz polsko-niemieckie inicjatywy i stowarzyszenia.

Najważniejszą część Jarmarku stanowi jednak program kulturalny. Na placu ustawiona jest zadaszona scena, na której występują przez trzy dni grupy muzyczne, taneczne i teatralne z Polski i Niemiec. Założeniem jest interesująca dla niemieckiej publiczności prezentacja polskich tradycji bożonarodzeniowych. Występują jednak nie tylko chóry śpiewające kolędy, na scenie obecne są też młode polskie grupy folkowe, teatry dla dzieci i zespoły taneczne. Na placu swoje umiejętności prezentują żonglarze, mimowie czy tancerze ognia.

W zeszłym roku imprezę odwiedziło 16.500 mieszkańców Poczdamu, Brandenburgii, Berlina i turystów zagranicznych. Tym samym Jarmark Gwiazdkowy jest jednym z największych polsko-niemieckich wydarzeń kulturalnych.

Piątek 05. grudnia w godz. 16-20, sobota 06. grudnia w godz. 11-20, niedziela 07. grudnia w godz. 11-19.