Premier Brandenburgii Dietmar Woidke otworzył dziś 24 Festiwal Filmowy w Cottbus. „Festiwal Filmu Wschodnioeuropejskiego oferuje sztukę współczesną na najwyższym poziomie. Jest on również apelem na rzecz społecznego pluralizmu“
Festiwal Filmowy jest drugą pod względem wielkości imprezą filmową w Niemczech po Berlinale, która co roku daje reprezentatywny przegląd aktualnej produkcji filmów fabularnych całego wschodnioeuropejskiego obszaru. Uwaga koncentruje się na filmach fabularnych, włącznie z filmami krótkometrażowymi oraz filmami dziecięcymi i młodzieżowymi.
Wśród blisko 170 filmów, które zostaną pokazane w Cottbus na pięciu ekranach jest zaprezentowanych zostanie dziesięć premier światowych, sześć – międzynarodowych i 65 niemieckich. O główne nagrody – statuetkę Lubiny i 20 tysiecy euro – walczą też filmy polskie: “Miasto 44” Jana Komasy oraz “Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego.
Tematem przewodnim sekcji Focus 24 Film Festival Cottbus jest “queerEAST”. Składa się na niego kilkanaście fabuł i dokumentów dotyczących tematyki LGBT. Z tej okazji m.in. w Galerie Fango w Cottbus otwarto już wystawę prac warszawskiej artystki Beaty Sosnowskiej.