Foto_Ausbildung-Finanzwirt_2016_POLNISCH_druck„Podatki – Twoja Przyszłość” – tymi słowami brandenburskie ministerstwo finansów werbuje młodych pracowników na stanowiska w brandenburskiej administracji finansowej. Za cztery tygodnie, 21. listopada 2016, kończy się termin składania podań dla osób, które chciałyby rozpocząć jesienia kształcenie zawodowe albo studia.

Poszukiwani są ponownie polskojęzyczni kandydaci i kandydatki, którzy będą mogli znaleźć zatrudnienie np.: w urzędach finansowych w Cottbus i Oranienburg i być odpowiedzialni za opodatkowywanie polskich firm budowlanych i ich pracowników działających w Niemczech. Osoby zainteresowane, oprócz znajomości języka polskiego, muszą znać także niemiecki i wypełniać te same zawodowe wymagania co osoby pochodzenia niemieckiego.

Jesienią 2017 może zostać zatrudnionych łącznie 90 osób. Według ministra finansów Christiana Görke jest to najwyższy stan w Brandenburgii od przełomu tysiąclecia. 36 z 90 miejsc jest przydzielona dla osób podejmujących dwuletnie wykształcenie zawodowe jako technik finansowy. Dalsze 54 miejsca są przeznaczone dla młodych ludzi zaczynających trzyletnie studia na kierunku dyplomowany/a ekonomista/ka finansowy/a. „Pilnie potrzebujemy w naszych urzędach finansowych dobrze wykształconych specjalistów”, zaznaczył Görke. „Dlatego od roku 2010 zwiększaliśmy co roku liczbę miejsc dla osób podejmujące wykształcenie zawodowe, bądź studia w brandenburskiej administracji podatkowej; a mianowicie z 42 kandydatów na wykształcenie zawodowe i studia w roku 2010, poprzez 76 kandydatów od roku 2015 aż do 90 kandydatów w nadchodzącym roku.

Więcej informacji na temat możliwości kształcenia zawodowego i studiów w brandenburskiej administracji podatkowa znajdą Państwo po niemiecku oraz po polsku na nowej stronie internetowej: steuer-deine-zukunft.de oraz w polskojęzycznej broszurze: broszura.