logo2016 transvokaleW dniach od 10. do 12. listopada 2016 już po raz jedenasty odbędzie się w Domu Kultury SMOK w Słubicach oraz w Kleist Forum w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą Festiwal transVOCALE. Podczas tego niezwykłego festiwalu pojawią się tu liczni muzycy z Polski, Niemiec i reszty świata reprezentujący scenę muzyki świata oraz scenę piosenki autorskiej.

Idea Festiwalu transVOCALE nawiązuje do pomysłu autora piosenek i malarza Matthiasa Görnandta. Görnandt, który w duecie z Berndem Rönnefahrtem, występował we Frankfurcie nad Odrą w latach 80. na odbywających się tu co roku Dniach Piosenki DDR-u. W nawiązaniu do tego wydarzenia, w latach 90. próbowano wznowić festiwal, co jednak zupełnie się nie powiodło. Matthias Görnandt zaryzykował w 2004 r. po raz drugi z Festiwalem transVOCALE, co tym razem odniosło sukces – w dużej mierze dzięki pomysłowi, by w mieście przygranicznym postawić na nogi wydarzenie polsko-niemieckie.

W międzyczasie Festiwal transVOCALE ma za sobą już dziesięć udanych lat i przeciętnie cztery tysiące odbiorców rocznie. W tym czasie na festiwalu gościło ponad dwieście zespołów i artystów z trzydziestu trzech krajów i pięciu kontynentów. Między innymi Gisela May, Katja Ebstein, Dorota Ślęzak, Konstantin Wecker oraz Reinald Grebe.

Od 2007 r. Festiwal organizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie transVOCALE e.V., Messe und Veranstaltungs GmbH z Frankfurtu nad Odrą oraz Słubicki Miejski Ośrodek Kultury SMOK.

Od 2008 r. Festiwal transVOCALE wyróżnia co roku jednego polskiego i jednego niemieckiego artystę specjalną nagrodą transVOCALE. Laureaci otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 2000,- € oraz zaobrączkowaną na dany rok figurkę wróbla transVOCALE. Do dotychczasowych laureatów należą między innymi Gaba Kulka, Felix Meyer, Anna Depenbusch oraz Szymon Zychowicz.

Więcej informacji na stronie

za transvocale.eu