sternenmarktOd 14 lat w pierwszy weekend grudnia odbywa się w historycznym centrum Poczdamu polski Jarmark Gwiazdkowy. Odwiedzany jest on corocznie przez około 20.000 mieszkańców Poczdamu, Berlina, turystów zagranicznych i gości z Polski. Tym samym Jarmark Gwiazdkowy jest jednym z największych polskich wydarzeń kulturalnych w Niemczech.

Przewodnią ideą Jarmarku jest połączenie niemieckiej tradycji jarmarków adwentowych z prezentacją bogatych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. Stąd istotną część wydarzenia stanowi bogaty program kulturalny. Na scenie oraz placu przez trzy dni występować będą grupy muzyczne, taneczne i teatralne z Polski i Niemiec. Do tańca zagrają polskie grupy folkowe, wystąpią chóry śpiewające kolędy oraz grupy taneczne. Szczególnie bogaty jest również program dla najmłodszej publiczności – w programie znajdują się występy teatrów dla dzieci, szczudlarzy i klownów, na scenie pojawi się czarodziej a w Warsztacie Mikołaja sporządzić będzie można ozdoby choinkowe.

Niepowtarzalna jest też nastrojowa atmosfera Jarmarku. Odbywa się on mianowicie na jednym z najpiękniejszych placów Poczdamu – Kutschstallhof, w otoczeniu historycznego zespołu dawnych stajni królewskich oraz w tym roku po raz pierwszy na Nowym Rynku. Oba place zapełnią się straganami kilkudziesięciu artystów i rzemieślników z Polski sprzedających tradycyjne oraz współczesne rękodzieło – od ozdób choinkowych przez produkty z drewna, ceramikę, wyroby z wikliny, odzież i czapki po wyroby ze skóry, szkła i biżuterii. Na Jarmarku zjeść można potrawy wigilijne, jak bigos, pierogi czy barszcz oraz napić się grzanego wina. W przylegającym do placu budynku dawnych stajni królewskich mają swoje stanowiska przedstawiciele organizacji turystycznych z Polski oraz polsko-niemieckie inicjatywy.

Patronat honorowy sprawują od lat premier Brandenburgii i ambasador Polski w Niemczech.

Kiedy: piątek 1. grudnia w godz. 16-20, sobota 2. grudnia w godz. 11-20, niedziela 3. grudnia w godz. 11-19.

Gdzie: Neuer Markt, 14467 Potsdam. Plac położony jest kilka minut drogi piechotą lub komunikacją miejską od dworca głównego w Poczdamie. Szybki dojazd z Berlina możliwy jest kolejką S-Bahn lub pociągami regionalnymi.

Wstęp: 2 euro, dzieci do 140 centymetrów wolny

Ulotka z programem