sternenmarktOd 13 lat w pierwszy weekend grudnia odbywa się w historycznym centrum Poczdamu polski Jarmark Gwiazdkowy. Odwiedzany jest on corocznie przez prawie 20.000 mieszkańców Poczdamu, Berlina, turystów zagranicznych i gości z Polski. Tym samym Jarmark Gwiazdkowy jest jednym z największych polskich wydarzeń kulturalnych w Niemczech.

Przewodnią ideą Jarmarku jest połączenie niemieckiej tradycji jarmarków adwentowych z prezentacją bogatych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. Stąd najważniejszą część wydarzenia stanowi program kulturalny. Na placu ustawiona jest zadaszona scena, na której przez trzy dni występują grupy muzyczne, taneczne i teatralne z Polski i Niemiec. Do tańca grają polskie grupy folkowe, występują chóry śpiewające kolędy, grupy taneczne. Szczególnie bogaty jest również program dla najmłodszej publiczności – wystąpią teatry dla dzieci, szczudlarze i klowni a w Warsztacie Mikołaja czytane będą bajki.

Niepowtarzalna jest też nastrojowa atmosfera Jarmarku. Odbywa się on mianowicie na jednym z najpiękniejszych placów Poczdamu – Kutschstallhof, w otoczeniu historycznego zespołu dawnych stajni królewskich. Zapełnia się on co roku straganami kilkudziesięciu rzemieślników z Polski sprzedających tradycyjne oraz współczesne rękodzieło. Na Jarmarku zjeść można potrawy wigilijne, jak bigos, pierogi czy barszcz oraz napić się grzanego wina. W przylegającym do placu budynku dawnych stajni królewskich mają swoje stanowiska przedstawiciele organizacji turystycznych z Polski oraz polsko-niemieckie inicjatywy.

Patronat honorowy sprawują od lat premier Brandenburgii i ambasador Polski w Niemczech.

Kiedy: piątek 2. grudnia w godz. 16-20, sobota 3. grudnia w godz. 11-20, niedziela 4. grudnia w godz. 11-19.

Gdzie: Kutschstallhof am Neuen Markt, 14467 Potsdam.  Plac położony jest kilka minut drogi piechotą lub komunikacją miejską od dworca głównego. Szybki dojazd z Berlina możliwy jest kolejką S-Bahn lub pociągami regionalnymi.

Wstęp: 2 euro, dzieci do 140 centymetrów wolny

Ulotka