20160613_videoPremier Brandenburgii i koordynator kontaktów z Polską rządu niemieckiego odwiedzi w nadchodzący piątek (13 kwietnia) Miejsce Pamięci obozu koncentracyjnego Auschwitz. Otworzy on tam wystawę „Porządek i Zagłada – policja w państwie nazistowskim”. Ekspozycja powstała we współpracy Niemieckiej Wyższej Szkoły Policyjnej oraz Niemieckiego Muzeum Historycznego na zlecenie konferencji ministrów spraw wewnętrznych.

Po raz pierwszy została przy tej okazji obszernie zbadana historia niemieckiej policji między 1933 i 1945 rokiem. Niemieckie Muzeum Historyczne zaprezentowała powstałą na tej bazie wystawę pierwszy raz w 2011 roku. Można było ją od tej pory zobaczyć w licznych miastach niemieckich i ośrodkach policji. Z inicjatywy premiera Woidke powstała przy wsparciu finansowym ministerstwa spraw zagranicznych polska wersja językowa, która po raz pierwszy pokazana będzie w Miejscu Pamięci Auschwitz.

Woidke otworzy tę wystawę w ramach swej pierwszej wizyty w Polsce po potwierdzeniu go w funkcji koordynatowa relacji z Polską przez ministra spraw zagranicznych Maasa w nowym rządzie niemieckim. W tej funkcji Woidke był już raz z wizytą w Auschwitz, w Miejscu Pamięci największego niemieckiego obozu zagłady w czasie narodowego socjalizmu.

Podczas wizyty towarzyszyć mu będzie Leon „Henry” Schwarzbaum. Mający dziś 97 lat Schwarzbaum przeżył dwa lata więzienia w Auschwitz, wszyscy członkowie jego rodziny zostali zamordowani. Kiedy obóz został ewakuowany w obliczu zbliżającej się Amii Czerwonej został on przeniesiony do obozu KZ Buchenwald, potem do obozu zewnętrznego KZ Sachsenhausen w Berlinie-Haselhorst.