csm___Ulf_Böttcher_Sternenmarkt_Panorama_1_galerie_95537b6513Od 15 lat w pierwszy weekend grudnia odbywa się w historycznym centrum Poczdamu polski Jarmark Gwiazdkowy. Odwiedzany jest on corocznie przez kilkanaście tysięcy mieszkańców Poczdamu, Berlina, turystów zagranicznych i gości z Polski. Tym samym Jarmark Gwiazdkowy jest jednym z największych polskich wydarzeń kulturalnych w Niemczech.
Przewodnią ideą Jarmarku jest połączenie niemieckiej tradycji jarmarków adwentowych z prezentacją bogatych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. Stąd istotną część wydarzenia stanowi bogaty program kulturalny. Na scenie oraz placu przez trzy dni wystąpi 15 grup muzycznych, tanecznych i teatralnych z Polski i Niemiec. Gwiazdami tegorocznego Jarmarku są Karolina Cicha i Spółka, Klezmafour oraz teatr akrobatyczny Z głową w chmurach.
Poza tym grany będzie folk, jazz, blues, dixieland, wystąpią śpiewacy operowi i chóry śpiewające kolędy oraz grupy taneczne. Szczególnie bogaty jest również program dla najmłodszej publiczności – w programie znajdują się występy teatrów dla dzieci, szczudlarzy i klownów a w Warsztacie Mikołaja sporządzić będzie można ozdoby choinkowe.
Niepowtarzalna jest też nastrojowa atmosfera Jarmarku. Odbywa się on mianowicie na jednym z najpiękniejszych placów Poczdamu – Kutschstallhof, w otoczeniu historycznego zespołu dawnych stajni królewskich oraz w tym roku po raz pierwszy na Nowym Rynku. Bajkową dekorację przygotuje teatr uliczny Klinika Lalek. Oba place zapełnią się niemal 60 straganami artystów i rzemieślników z Polski sprzedających tradycyjne oraz współczesne rękodzieło – od ozdób choinkowych przez produkty z drewna, ceramikę, wyroby z wikliny, odzież i czapki po wyroby ze skóry, szkła i biżuterii. Na Jarmarku zjeść można potrawy wigilijne, jak bigos, pierogi czy barszcz oraz napić się grzanego wina. W przylegającym do placu budynku dawnych stajni królewskich mają swoje stanowiska przedstawiciele organizacji turystycznych z Polski oraz polsko-niemieckie inicjatywy.
Patronat honorowy sprawują od lat premier Brandenburgii i ambasador Polski w Niemczech.
Kiedy: piątek 30. listopada w godz. 16-20, sobota 1. grudnia w godz. 11-20, niedziela 2. grudnia w godz. 11-19.
Gdzie: Neuer Markt, 14467 Potsdam. Plac położony jest kilka minut drogi piechotą lub komunikacją miejską od dworca głównego w Poczdamie. Szybki dojazd z Berlina możliwy jest kolejką S-Bahn lub pociągami regionalnymi.
Wstęp: 2 euro, dzieci do 140 centymetrów wolny
Ulotka z programem