Foto: (c) dpa

Foto: (c) dpa

Dietmar Woidke, premier Brandenburgii i koordynator rządu federalnego ds. niemiecko-polskiej współpracy spotkał się 2 listopada w Warszawie z Renatą Szczęch, podsekretarz w ministerstwie spraw wewnętrznych odpowiedzialną za kontakty z Niemcami po stronie polskiego rządu. Podczas spotkania uzgodniona cały szereg konkretnych projektów.
Woidke przyjął z zadowoleniem informację, że znalezione zostało miejsce na nową siedzibę dla polsko-niemieckiego centrum służb policyjnych i celnych w Słubicach. Koordynator rządu federalnego ds. niemiecko-polskiej współpracy podkreślił również potrzebę regulacji prawnej ponadgranicznych akcji ratowniczych i współpracy służb ratunkowych. „Akcje ratunkowe po obu stronach granicy ratują w poważnych wypadkach życie. Dlatego jest niezmiernie ważnym, żebyśmy przeszli do praktyki i że w drodze jest pierwsze porozumienie regionalne pomiędzy Meklemburgią-Pomorzem Przednim i Zachodniopomorskim.
Woidke apelował również o zwiększenie środków na rzecz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i podkreślił znaczenie tej instytucji.
Woidke poinformował także, że Renata Szczęch zaprosiła go do udziału w czwartym Polsko-Niemieckim Szczycie Kolejowym w pierwszej połowie maja 2019 w Warszawie.